Hledat v komentářích
Investiční doporučení
    Výsledky společností - ČR
    Výsledky společností - Svět
    IPO, M&A
    Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fed: Stav americké ekonomiky se nelepší, někde růst ještě polevil

    Fed: Stav americké ekonomiky se nelepší, někde růst ještě polevil

    08.09.2011 8:25, aktualizováno: 8.9. 9:33
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Stav americké ekonomiky se nijak zásadně nezlepšuje, v některých částech Spojených států dokonce tempo růstu ještě polevilo. Ukázala to situační zpráva s názvem Béžová kniha, kterou zveřejňuje americká centrální banka (Fed) a která mapuje vývoj ekonomiky za posledních zhruba šest týdnů. Výdaje spotřebitelů se ve většině regionů zvýšily, většinou ale jen díky nákupu automobilů.

    Přes slova z Fedu Wall Street výrazně posílila, kdyz index S&P 500 zakončil výše o 2,86 %, DJIA o 2,47 % a Nasdaq o 3,04 %.

    "Ekonomická aktivita se nadále zvyšovala jen velmi pozvolna, některé distrikty zaznamenaly neurčitou nebo slabší aktivitu," píše se ve zprávě, jejíž obsah tvoří poznatky všech 12 měnových distriktů Fedu.


    Slabý či zanedbatelný růst aktivity nahlásilo pět distriktů, zbývajících sedm aktivitu popsalo jako velmi utlumenou anebo pomalejší. V předchozí zprávě, která mapovala šestitýdenní vývoj ekonomiky do začátku července, o zpomalení růstu referovalo osm distriktů.

    Spotřebitelské výdaje mimo automobily se příliš nezměnily, v některých případech byly i nižší. Podmínky v průmyslu byly prakticky po celých Spojených státech neurčité, ve většině distriktů se podle Fedu zhoršily. V celkově špatném stavu zůstává realitní sektor.

    Polevil tlak na růst cen, v některých distriktech se ale spotřebitelské ceny zvýšily. Trh práce byl obecně stabilní, v některých oblastech se jeho stav trochu zlepšil.

    Federální rezervní systém, jak zní plný název americké centrální banky, se skládá z 12 Federálních rezervních bank, z nichž každá zastupuje jeden měnový distrikt. Federální rezervní banky pak mají své pobočky, kterých je celkem 25. Poznatky z Béžové knihy Fed využívá na nejbližší schůzce svého měnového výboru, který rozhoduje i o úrokových sazbách.

    Měnový výbor Fedu bude 20. a 21. září znovu posuzovat měnovou politiku. Šéf Fedu Ben Bernanke na konci srpna avizoval, že nadcházející schůzka výboru bude velmi významná, protože původně jednodenní zasedání prodloužil na dvoudenní. Bernanke řekl, že se na zasedání bude uvažovat také o dalších možnostech podpory ekonomiky.

    Americká ekonomika letos prudce zpomalila růst a za celé první pololetí se její hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,7 procenta. Mezinárodní měnový fond v připravované pololetní prognóze podle zdrojů z médií snížil odhad růstu americké ekonomiky na letošní rok na 1,6 procenta, teprve před dvěma měsíci přitom růst odhadoval na 2,5 procenta.

    (Zdroj: čtk, CNBC, Bloomberg, Fed)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.04.2026
    10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
    24.04.2026
    22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
    17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
    16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
    16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
    16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
    15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
    15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
    14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
    14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
    12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
    11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
    11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
    9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
    8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
    8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
    8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
    8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
    7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu
    23.04.2026
    22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data