Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdaňování zisků z obchodování s cennými papíry

Zdaňování zisků z obchodování s cennými papíry

20.9.2011 11:01
Autor: KŠB, KSB

Daň z příjmu je upravena zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“). Výnosy plynoucí z vlastnictví nebo prodeje cenných papírů se obecně dělí na dvě základní kategorie - příjmy z titulu držby cenného papíru (dividenda, úrok) a příjmy z prodeje cenných papírů spočívající v rozdílu mezi prodejní a pořizovací cenou, přičemž každý z nich je zdaňován odlišným způsobem.

Fyzická osoba – nepodnikatel

Příjmy plynoucí z vlastnictví, resp. držby cenných papírů spadají pod dílčí základ daně podle § 8 ZDP (Příjmy z kapitálového majetku). Pokud plynou od českých daňových rezidentů, jedná se o tzv. samostatný základ daně zdaňovaný srážkovou daní dle § 36 ZDP, tj. poplatníkovi je vyplacena čistá hodnota po odečtení srážkové daně. Tyto příjmy se již neuvádějí v daňovém přiznání. Srážková daň z dividend stejně jako z úroků v současné době činí 15 %. Dividendy přijaté ze zahraničí podléhají většinou  rovněž srážce u zdroje, ale jejich příjemce je musí zdanit ve svém daňovém přiznání podávaném v ČR. Má-li ČR uzavřenu se zemí emitenta cenného papíru mezinárodní smlouvu o zamezení dvojího zdanění, může si poplatník daň sraženou v zahraničí započítat proti své daňové povinnosti v ČR.

Zdanění příjmů fyzické osoby - nepodnikatele z prodeje cenných papírů se řídí ustanovením § 10 ZDP (Ostatní příjmy), podle něhož poplatník zdaňuje rozdíl mezi příjmy z prodeje cenných papírů a přímo souvisejícími výdaji. Za přímo související výdaje se považuje zejména kupní cena příslušných cenných papírů a poplatky hrazené zprostředkovateli nákupní a prodejní transakce. Z toho plyne, že fyzická osoba - nepodnikatel odvádí daň pouze z celkového realizovaného zisku z prodeje cenných papírů, neboť ztrátu z jedné transakce může uplatnit ke snížení zisku z jiné transakce. Musí však vždy jít o transakce, které nejsou osvobozeny od zdanění. V případě, že doba mezi nabytím a prodejem cenných papírů je delší než šest kalendářních měsíců a přímý podíl poplatníka na základním kapitálu nebo hlasovacích právech nepřevyšoval v době dvaceti čtyř měsíců před prodejem 5 %, je příjem z prodeje od daně osvobozen - hovoříme o splnění tzv. časového testu. Dani z příjmu podléhají veškeré příjmy z prodeje cenných papírů realizované daňovým rezidentem ČR kdekoliv po světě, přičemž přepočet z cizí měny do Kč se může provést tzv. jednotným kurzem, který na požádání sdělí kterýkoli finanční úřad; rovněž jej  lze zjistit např. na webových stránkách Ministerstva financí. Základ daně vypočtený dle § 10 ZDP je dílčím základem daně započítávaným do celkového základu daně společně např. s příjmem ze závislé činnosti.

Fyzická osoba - podnikatel

V případě, že cenné papíry jsou zařazeny v obchodním majetku fyzické osoby - podnikatele, zdanění příjmů z jejich prodeje se řídí ustanoveními § 7 ZDP (Příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti). Příjmy plynoucí z držby jsou i u podnikatelů zdaňovány podle § 8 ZDP (viz výše). Fyzická osoba - podnikatel nemůže využít 6-ti měsíčního časového testu pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů od daně z příjmu; výsledný příjem/výnos (podle toho, zda vede účetnictví nebo daňovou evidenci ) je vždy předmětem daně.

Fyzická osoba - podnikatel vedoucí účetnictví přitom odvádí daň jak z realizovaných, tak nerealizovaných zisků. Nerealizovaný zisk má podobu kurzového zisku, který plyne z přecenění majetku na konci účetního období. Kurzová ztráta daňový základ samozřejmě snižuje.

Podnikatel si ke snížení daňového základu může na rozdíl od nepodnikatelů uplatnit i další výdaje/náklady, které prokazatelně vynaložil k dosažení, zajištění či udržení svých příjmů z podnikání. Může si tedy daňový základ snížit např. i o poplatky za internetové připojení, pořízení počítače či úroky z úvěru poskytnutého na nákup cenných papírů, pokud bude správci daně schopen prokázat, že sloužily k dosažení, zajištění či udržení jeho zdanitelných příjmů z podnikání.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů