Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Moody’s reviduje rating Erste kvůli výrazné ztrátě plynoucí z dříve nepřiznané expozice skrze CDS

Moody’s reviduje rating Erste kvůli výrazné ztrátě plynoucí z dříve nepřiznané expozice skrze CDS

04.11.2011 15:00, aktualizováno: 4.11. 15:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Moody’s dnes informovala, že podrobuje režimu přehodnocení ratingy skupiny Erste. Činí tak na základě výrazné ztráty ve třetím čtvrtletí roku, plynoucí z dříve nepřiznané expozice skrze kontrakty CDS, uvedla ratingová agentura ve zdůvodnění.

Moody’s uvedla, že jako nejpravděpodobnější výsledek revize vidí snížení ratingu Erste o jeden stupeň.

Revize se bude zaměřovat zejména na řízení rizik Erste, interní procesy kontroly a finanční transparentnost, stejně jako rizikově očištěnou schopnost generování zisku a obchodní model banky. Revize hodnocení dlouhodobého dluhu stupněm „A1“ může navazovat na případnou revizi BFSR ratingu finanční síly banky, uvedla Moody’s.

„Naše rozhodnutí revidovat rating Erste, zejména BFSR rating na stupni C-, bylo uspíšeno obavami o Erste přijímanou míru rizik a odpovídající řízení rizik, interní kontrolu a finance po oznámení o přijetí mimořádných opatření ze dne 10. října, vedoucích k čisté ztrátě 1,5 miliardy eur ve 3Q letošního roku,“ uvedla Moody’s.

„Moody’s vzala na vědomí, že Erste do dne 27. října omezila expozici CDS na 300 milionů eur, což spolu s dalšími opatřeními výrazně snížilo riziko další volatility ziskovosti. Avšak opatření spojená s CDS expozicí a další jednorázová opatření (Maďarsko a Rumunsko) si vyžádala odsunutí plánů na splacení státní pomoci v rozsahu 1,2 miliardy eur. To omezuje strategickou a finanční pozici banky na delší dobu, než Moody’s očekávala. Při absenci dříve očekávané ziskovosti banky v roce 2011 je úroveň jádrového Tier 1 ukazatele na hladině 7,4 % nízká ve srovnání s dalšími bankami s BFSR ratingem C-. Tato relativní slabost vyvíjí na Erste tlak rychlého zvýšení ziskovosti na dřívější úrovně, aby byla schopna vyhovět posílení regulatorní úrovně kapitálu,“ uvedla ve zprávě Moody’s.

Akcie Erste na pražské burze ukrajují ze zisků, aktuálně výše o 0,61 % na hladině 379 Kč/akcie.

(Zdroj: Moody's)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data