Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci nevěří, že Řecko zůstane v eurozóně. Na jeho odchod se již chystají velké cestovky

Němci nevěří, že Řecko zůstane v eurozóně. Na jeho odchod se již chystají velké cestovky

07.11.2011 15:41
Autor: ČTK

Zhruba dvě třetiny Němců nevěří, že Řecko zůstane v eurozóně. Vyplynulo to z výsledků dvou na sobě nezávislých průzkumů. Největší evropská cestovní kancelář TUI se podle německého deníku Bild už dokonce u řeckých hoteliérů pojišťuje proti případnému návratu k drachmě.

Podle průzkumu agentury Emnid pro dnešní vydání týdeníku Focus nevidí budoucnost Atén v eurozóně 68 procent Němců. O tom, že Řekové i nadále budou platit eurem, je přesvědčeno jen 27 procent. O den dříve zveřejnil nedělník Bild am Sonntag výsledky podobné ankety, podle nichž se 63 procent Němců domnívá, že zachránit Řecko v eurozóně již není možné. Opačný názor zastává 32 procent oslovených.

K budoucnosti společné evropské měny v Řecku jsou tak Němci mnohem skeptičtější než samotní Řekové. Ti si navzdory současným dluhovým problémům země ve velké většině přejí v eurozóně zůstat. Návrat k drachmě upřednostňuje podle několika nedávných průzkumů necelá pětina Řeků.

S koncem eura v Řecku kalkuluje také cestovní kancelář TUI, která podle Bildu rozeslala řeckým hoteliérům požadavek na podpis nové smlouvy pro případ znovuzavedení drachmy. "Kdyby euro nemělo zůstat měnou..., je TUI oprávněna zaplatit peněžní částku v nové měně. Směnný kurz se bude řídit podle kurzu stanoveného vládou," stojí v dopisu, který má Bild k dispozici.

Důvodem tohoto opatření je podle listu předpoklad odborníků, že nové řecké platidlo krátce po svém zavedení může ztratit až 60 procent své hodnoty. TUI si tak podle Bildu chce už nyní pojistit, že pohledávky společnosti budou propláceny podle počátečního kurzu ještě před potenciálním poklesem hodnoty nové drachmy.

"Musíme se proti takovým měnovým rizikům jistit," potvrdil deníku mluvčí TUI Robin Zimmermann. "Existuje více než teoretická možnost, že Řecko z eurozóny vystoupí," dodal.

Svým krokem však cestovní kancelář podle Bildu provozovatele řeckých hotelů pobouřila. "Požadavek TUI podepsat tento dokument dostalo vícero řeckých hoteliérů. Žádný z nich to neudělá a my jsme se už obrátili na řecké ministerstvo cestovního ruchu. TUI nemůže vytvářet tlak na hoteliéry, aby něco takového podepsali," kritizoval postup společnosti prezident řeckého svazu cestovního ruchu Andreas Andreadis.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.06.2026
8:48ČNB rozhoduje o sazbách, podpis mírové dohody uklidňuje trhy a Fed pod Warshem přitvrzuje  
6:06IEA: Poptávka po ropě slábne, zásoby OECD jsou nejníže za 30 let  
17.06.2026
22:52Premiéru Kevina Warshe zastínil jestřábí obrat vedení Fedu
20:55Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m