Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    KB ve 3Q odepsala řecké dluhopisy za 2,6 mld. Kč; čistý zisk zklamáním, provozní nikoliv

    KB ve 3Q odepsala řecké dluhopisy za 2,6 mld. Kč; čistý zisk zklamáním, provozní nikoliv

    08.11.2011 8:38, aktualizováno: 8.11. 10:25
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Komerční banka ve třetím čtvrtletí přistoupila k odpisu řeckých dluhopisů za 2,64 miliardy korun. Stejně jako mateřská Société Générale tak srazila celkovou řeckou expozici na 40 procent nominální hodnoty a nyní drží řecký dluh za 2,886 mld. . Celkový čistý zisk KB za třetí čtvrtletí v důsledku odpisů meziročně propadl na 1,56 miliardy korun z loňských 3,48 mld. a zaostal tak za očekáváním trhu na úrovni 1,76 mld. .

    Konsensuální laťku agentury Reuters naopak překonal čistý úrokový výnos 5,58 miliardy korun, jelikož analytici čekali 5,51 mld. . Provozní zisk Komerční banky se díky pokračujícímu tlaku na snižování nákladů meziročně zvýšil o 1,5 procenta na 4,99 mld. a také překonal odhad 4,68 mld. .

    "Výnosy stouply jen mírně, limitovány především přetrvávajícími nízkými úrokovými sazbami a klesajícími poplatky za bankovní služby. I přes velmi pozitivní vývoj nákladů rizika z úvěrování celkové náklady rizika výrazně stouply v důsledku snížení hodnoty řeckých vládních dluhopisů," uvedla k výsledkům sama banka.

    Komerční banka za 3Q vytvořila celkové opravné položky (včetně ztrát z úvěrů, investic a ostatních rizik) na úrovni 2,89 miliardy korun, zatímco analytici očekávali hodnotu 2,39 miliardy korun.

    "Provozní zisk překvapil příznivě, do čistého dopadl vyšší odpis řeckého dluhu. Celkově hodnotíme představená čísla pozitivně, příznivou reakci trhu může mírnit vyšší než očekávaný odpis řeckého dluhu," zhodnotil dnešní výsledky analytik Patria Finance Tomáš Tomčány (celý komentář ZDE).

    Přehled výsledků KB za 3Q

    CZK mld. 3Q10A 3Q11A  3Q11E Kons. y/y vs. kons.
    Čistý úrokový příjem 5,27 5,58 5,51 5,8% 1,3%
    Poplatky a provize 2,02 1,84 1,90 -8,8% -3,3%
    Výnosy z fin. operací 0,87 0,84 x -2,9% x
    Tržby celkem 8,16 8,26 8,12 1,3% 1,7%
    Provozní zisk 4,92 4,99 4,68 1,5% 6,6%
    Náklady na riziko 0,64 2,89 2,39 354,7% 21,0%
    Zisk pře zdaněním 4,14 1,85 1,76 -55,4% x
    Čistý zisk 3,48 1,56 1,76 -55,1% -11,2%

    Kapitálová přiměřenost KB ke konci třetího kvartálu činila 16 procent. "Komerční banka je velmi dobře připravena na splnění všech požadavků ohledně vlastního kapitálu, bez ohledu na způsob, jak budou vyřešeny problémy vládních dluhů zemí GIIPS," píše se v dnešní zprávě KB.

    Mateřská Société Générale ve 3Q odepsala řecké dluhopisy za 333 mil. EUR ( také 60% odpis), což srazilo její čistý zisk o 31 procent meziročně na 622 mil. EUR, zatímco trh čekal 764 mil. EUR. Société Générale sice uvedla, že nebude potřebovat doplnit kapitál, ale letos překvapivě nevyplatí celoroční dividendu (konsensus byl 1,4 EUR/akcie). To vyvolává obavy z možné snahy omezit i letošní výplatu dividendy KB.

    Generální ředitel Komerční banky Henri Bonnet dnes na tiskové konferenci neposkytl akcionářům konkrétní zprávu ohledně očekávané výplaty letošní dividendy. Představenstvo banky totiž prý ještě o věci nediskutovalo a toto téma proto podle šéfa KB nelze nyní komentovat. Finanční ředitel Pavel Čejka doplnil, že kapitálová pozice KB je „velmi silná“ a že rozhodnutí o výši letošní dividendy padne v posledním čtvrtletí letošního roku.

    (Zdroj: KB, Reuters, Bloomberg)


    Váš názor
    • Naivkové
      08.11.2011 10:03

      no jo to bylo keců jak CNB dohlédne a hle KB odepsala 2,6 mld a Soc Gen 8,5 mld to bych řekl je trochu nepoměr s ohledem na velikost obou bank. No ale majitel je majitel :o) tak až budeme na 15 stovkách tak možná :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
    •  
      08.11.2011 9:40

      No a kde je ku*va problem. To bylo porad strachovani, jak odpis Reckych dluhu polozi banky a oni dokonce po odpisu nejsou ani ve ztrate.
      Cedr
      •  
        08.11.2011 9:47

        To jistě nezabrání našim politikům sanovat KB z našich daní. Ne ne holenku, za této konstelace banky nikdy nezkrachují :-((
        Jesse
        •  
          08.11.2011 9:50

          Jesse by nakupoval KB:)
          ?
          •  
            08.11.2011 9:54

            Tak tohle mě nenapadne ani ve snu :-))
            Jesse
            •  
              08.11.2011 9:57

              Komerční banka drží italské dluhopisy za osm miliard
              ?
              •  
                08.11.2011 9:59

                Kalousek těch 8 miliard najde v rozpočtu levou zadní :-((
                Jesse
    Aktuální komentáře
    27.08.2026
    8:25Evropské trhy zahájí mírně pozitivně, výsledky dodada Nvidia  
    26.08.2026
    22:47Nvidia znovu doručila. Tržby i zisk více než zdvojnásobila
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.