Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spory s obchodními partnery bude možné řešit mediací

Spory s obchodními partnery bude možné řešit mediací

08.11.2011 8:55
Autor: KŠB, KSB

Mediací se rozumí neformální, důvěrný a dobrovolný proces mimosoudního řešení sporů, který je levnější a rychlejší alternativou tradičnímu soudnímu řízení. Mediaci vede nezávislý a nestranný mediátor, který napomáhá sporným stranám nalézt smírné a přijatelné řešení jejich sporu, přičemž nemusí mít právnické vzdělání. Mediátor spor nerozhoduje, ani nenařizuje způsob jeho řešení. Cílem mediace je uzavření písemné dohody sporných stran o řešení jejich sporu (mediační dohoda).

Málo využívaná mediace

Ve většině vyspělých států je mediace obecně známým, hojně využívaným a úspěšným způsobem mimosoudního řešení sporů. V České republice mediace obecně známá není a pro řešení sporů je využívána velmi málo. Český právní řád zatím upravuje pouze mediaci v trestních věcech, kde ji provádí státní úředníci, v praxi však spíše ojediněle.

Chystaný návrh zákona má naopak stanovit základní principy a pravidla mediace v netrestních věcech. Tu budou provádět státem akreditovaní mediátoři, kteří musí být zapsáni ve zvláštním seznamu vedeném ministerstvem spravedlnosti a musí splnit zákonem stanovené podmínky. Ministerstvo zajišťuje organizaci zkoušek mediátorů a vykonává dohled nad jejich činností.

Výjimkou jsou v tomto ohledu mediátoři, kteří jsou současně advokáty. Organizaci zkoušek pro advokáty-mediátory bude zajišťovat a dohled nad jejich činností bude vykonávat Česká advokátní komora.

Dohoda nebude přímo vykonatelná

Mediace se zahajuje uzavřením smlouvy mezi spornými stranami a mediátorem. V ideálním případě mediace končí uzavřením mediační dohody. Mediaci však může ukončit kterákoli sporná strana či samotný mediátor, aniž by k uzavření mediační dohody došlo. Za soulad dohody s právem jsou odpovědny výlučně sporné strany, nikoli mediátor.

Jako značný nedostatek chystané úpravy lze ovšem vnímat fakt, že se při přípravě návrhu zákona nepodařilo prosadit přímou vykonatelnost mediační dohody sepsané mediátorem-advokátem, na rozdíl od přímo vykonatelných exekutorských či notářských zápisů. Na základě mediační dohody tedy nebude možné nařídit exekuci vůči straně, která dobrovolně neplní povinnost stanovenou v dohodě.

Návrh zákona dává soudcům možnost nařídit účastníkům soudního řízení úvodní setkání se státem akreditovaným mediátorem s právnickým vzděláním v rozsahu 3 hodin. V této souvislosti mohou také soudci přerušit soudní řízení až na 3 měsíce. Okamžikem zahájení mediace ve smyslu navrhovaného zákona dojde ke stavení promlčecích a prekluzivních lhůt dle občanského a obchodního zákoníku. Jinými slovy, po dobu trvání mediace nepoběží promlčecí a prekluzivní lhůty, a tudíž nedojde k zániku vynutitelnosti práva u soudu (promlčení práva) ani k zániku práva jako takového (prekluze práva).

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.09.2020
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur
7:41RMS Mezzanine, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
  McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
  Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
  14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board