Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Société Générale po odpisu řeckého dluhu ve 3Q propadl zisk o třetinu, nevyplatí dividendu

Société Générale po odpisu řeckého dluhu ve 3Q propadl zisk o třetinu, nevyplatí dividendu

08.11.2011 9:08, aktualizováno: 8.11. 10:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čistý zisk francouzské bankovní skupiny Société Générale ve třetím čtvrtletí klesl v meziročním srovnání o 30,6 procenta na 622 milionů eur a skončil výrazně pod odhadem analytiků 764 milionu eur. Propad ziskovosti byl především důsledkem odpisu 333 milionů eur z hodnoty řeckých dluhopisů na zhruba 600 mil. EUR

Société Générale nyní odhaduje, že bude potřebovat 2,1 miliardy eur nového kapitálu, aby vyhověla zpřísněným kapitálovým požadavkům Evropské unie v rámci ochrany před dopady dluhové krize Řecka a dalších zemí eurozóny. "Prioritou je pro nás posílení kapitálu," řekl šéf banky Fréderic Oudea. Dodal, že prémie v korporátní a investiční divizi banky kvůli tomu výrazně klesnou.

Bank tak nyní pracuje na posílení svého kapitálu a kvůli tomu mimo jiné zrušila výplatu dividend za letošní rok. Zvýšit kapitál chce banka zejména prodejem aktiv a od července do listopadu prodala "toxická" aktiva v hodnotě desíti miliard eur při účetní ztrátě 121 milionů eur. Zbylá hodnota těchto aktiv, kam patří zejména hypotékami kryté cenné papíry, dosahovala na konci třetího čtvrtletí ještě 18,6 miliardy eur.

Ve třetím čtvrtletí měla Société Générale ve svém portfoliu státní dluhopisy okrajových zemí eura za 3,43 miliardy eur. Hodnota italských dluhopisů, jejichž výnosy včera vylétly na rekordní úrovně, však mírně stoupla na 1,57 miliardy eur.

Fakt, že banka ve 3Q snížila expozici vůči nejvíce rizikovým řeckým dluhopisům až na 40 procent nominální hodnoty (oproti oficiálnímu požadavku na 50% odpis), však zřejmě u investorů přěvážil a akcie Société Générale v úvodu v Paříži rostly o více než 3,5 procenta, aby následně navýšily zisky až nad 8 procent k 19eurové hranici.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Société Générale)


Váš názor
  •  
    08.11.2011 14:47

    těch 10mld toxických aktiv od ní nejspíš koupila ECB, vzhledem k minimální ztrátě
    barosso
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data