Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko obnoví jednání s MMF, bude chtít preventivní dohodu. Forint sílí

Maďarsko obnoví jednání s MMF, bude chtít preventivní dohodu. Forint sílí

18.11.2011 8:24, aktualizováno: 18.11. 9:11
Autor: ČTK

Aktualizováno

Maďarská vláda začne znovu jednat s Mezinárodním měnovým fondem, jehož pomoc po vypršení posledního úvěrového programu až dosud odmítala. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že Budapešť nebude usilovat o nové úvěry, ale o dohodu na "novém typu spolupráce", která by v situaci dluhové krize v eurozóně udržela zemi přístup na finanční trhy. Ministr zahraničí János Martonyi později upřesnil, že má jít o "preventivní" dohodu, jakou má s fondem například Polsko.

Vláda strany Fidesz přerušila styky s MMF v loňském roce, kdy ukončila čerpání úvěru, a od té doby vylepšovala situaci veřejných financí řadou kontroverzních opatření. Zajistit si nový záložní úvěr od MMF Budapešť odmítá. Parlamentní šéf vládnoucí strany Fidesz János Lázár v úterý řekl, že půjčka od fondu by se zvažovala jen tehdy, pokud k tomu zemi donutí dluhová krize v Evropě.

Tento týden kurz forintu spadl vůči euru na nové minimum. Dvě světové ratingové agentury v minulých dnech Maďarsko upozornily, že by kvůli slabé ekonomice a nepředvídatelné politice mohlo přijít o investiční hodnocení. Po včerejší zprávě forint posílil až na 306 HUF/EUR.

Vývoj kurzu forintu k euru za poslední 3 dny (online)



"Ekonomický růst vyžaduje především to, abychom si udrželi nezávislost, tedy abychom byli schopni se financovat na trzích" sdělilo ministerstvo. "Delší krize v eurozóně by to mohla ztížit. Dobrým nástrojem by tak mohl být nový typ spolupráce s MMF, který bude v souladu s řízením ekonomiky podle našich zájmů," sdělil úřad.

Taková dohoda by podle vlády nijak nezvýšila dluh země a poskytla určité "pojištění, které by podpořilo bezpečnost investorů v Maďarsku". Podrobněji ministerstvo záměr nespecifikovalo.

"Bude to takzvaná preventivní dohoda, kterou MMF uzavřel už s několika zeměmi. Podle mých informací je jednou z nich například Polsko," řekl ministr Martony v rozhlasové stanici InfoRadio. Dodal, že nejde o úvěr jako takový, ale slib podpory v případě výrazného zhoršení situace v důsledku vnějších událostí. Polsko má s MMF od globální finanční krize dohodu o takzvané "flexibilní úvěrové lince" (FCL).

Pracovní mise MMF je nyní v Maďarsku na pravidelné návštěvě, žádná jednání o nové dohodě však s vládou nevede. "MMF nedostal od vládních míst žádost o zahájení rozhovorů o programu finanční podpory fondu," sdělila mise.

Maďarsko zachránila před finanční krizí v roce 2008 půjčka od MMF a Evropské unie v hodnotě 20 miliard eur (510 miliard Kč). Vláda Viktora Orbána však po svém nástupu plnění požadavků fondu odmítla a loni program bez náhrady vypršel. Tato situace mezi investory vyvolává obavy, že Maďarsko při svém vysokém zahraničním dluhu nebude mít v případě prohloubení krize v eurozóně dostatek finančního zajištění a ocitne se rovněž v problémech.

Analytici se domnívají, že už jen fakt obnovení rozhovorů s MMF by mohl zabránit hrozícímu snížení úvěrových ratingů země do neinvestiční "podřadné" kategorie. "Samo slovo 'spolupráce' je podle nás důležité, protože naznačuje zásadní změnu ve vztahu mezi vládou a MMF," řekl agentuře Reuters ekonom londýnské pobočky ING Simon Quijano-Evans. "Je to také něco, co chtěly ratingové agentury a pravděpodobně jeden z důvodů toho, že (agentura) S&P chce čekat do konce měsíce, než rozhodne, zda maďarský rating sníží, nebo nikoli," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.11.2025
15:26Jakub Blaha: Spotify pokračuje v růstové trajektorii, a to jak v počtu uživatelů, tak v ziskovosti  
14:18Ani rekordní čísla Uberu nestačila. Akcie jedou z kopce  
13:45Nvidia a Deutsche Telekom staví v Německu první tovránu na AI za miliardu eur
13:44Uber hlásí největší růst od konce roku 2023. Akcie ale jdou do minusu
12:49FT: Čína motivuje firmy k přechodu na domácí čipy pro AI levnější elektřinou
12:49Palantir svými výsledky nezklamal, přesto akcie klesají  
11:59Zisk britské BP ve čtvrtletí mírně klesl, překonal však očekávání
11:57Hims sice překonal očekávání tržbami, ale výhled zůstává opatrný  
11:39Primark na cestě k samostatnosti? AB Foods zahajuje revizi struktury
11:23Valuace začínají být brzda. Akciové trhy zamířily dolů  
10:34Summers: Snížení inflace je důležitější než trh práce
8:51Palantir překonal odhady, ale akcie klesají, Tesla ztrácí evropské fanoušky a futures jsou v červeném  
8:43Rozbřesk: Makroekonomický jackpot pro novou vládu
6:22Akciové trhy dále rostou. Tato rizika však malují na zeď korekci?
03.11.2025
18:06PODCAST Týdenní výhled: Na big tech naváže Palantir nebo AMD  
17:40Americký potenciál
16:55Průmyslový ISM za říjen nepotěšil, přestože v něm najdeme i světlejší momenty  
16:22Amazon bude poskytovat cloudové služby OpenAI, hodnota kontraktu je 38 mld. USD
15:18Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 3. listopadu 2025
15:06Celní rána nebyla tak silná, jak se čekalo. Evropské společnosti hlásí v USA silnou poptávku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m