Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA odmítají vinit Čínu z měnových manipulací. Dolar k jüanu trvale ztrácí

USA odmítají vinit Čínu z měnových manipulací. Dolar k jüanu trvale ztrácí

28.12.2011 14:38, aktualizováno: 28.12. 14:54
Autor: ČTK

Aktualizováno

Americká vláda znovu odmítla označit Čínu za měnového manipulátora. Není to podle ní zatím třeba, protože kurz čínského jüanu vůči dolaru vytrvale zpevňuje. Rozhodnutí administrativy prezidenta Baracka Obamy ale rozhněvalo odboráře i některé zákonodárce, kteří neustále opakují, že jüan je podhodnocený. Za poslední rok a půl se přitom kurz jüanu k dolaru reálně zvýšil asi o 12 procent.

Kritici Pekingu tvrdí, že Čína uměle udržuje nízký kurz měny, aby získala výhody na globálním trhu. Levnější jüan usnadňuje odbyt čínského zboží v zahraničí, zatímco firmám z jiných zemí se hůře prosazuje proti čínské konkurenci. Nesprávně stanovený kurz například způsobí, že je americké zboží v Číně dražší, než by jinak mohlo být.

"Jsem zklamán, že prezident Obama teď oficiálně šestkrát odmítl označit Čínu za měnového manipulátora," reagoval šéf Aliance amerického průmyslu Scott Paul. Praxe, kterou Čína uplatňuje, podle něj přispěla ke ztrátě stovek tisíc pracovních příležitostí v americkém průmyslu. Znepokojen je i bývalý guvernér za stát Massachusetts Mitt Romney, který se chce v příštím roce s Obamou utkat o Bílý dům.

Spojené státy a některé další země vytrvale požadují, aby se kurz čínského jüanu utvářel na základě tržních sil, tedy bez administrativních zásahů. Levný jüan a horší odbyt amerického zboží v Číně zásadním způsobem přispívají k růstu obchodního deficitu Spojených států. Ve vztahu k Číně budou mít USA letos patrně rekordní obchodní deficit.

Zprávu o hlavních obchodních partnerech Spojených států dvakrát ročně vydává americké ministerstvo financí. Úřad tak i rozhoduje, zda se některé země z kategorie hlavních obchodních partnerů USA dopouštějí nekalých obchodních praktik, nebo prosazují takovou politiku, která není v souladu s pravidly volného obchodu. Ministerští úředníci tvrdí, že Čína na poslední dvoustranné schůzce před měsícem slíbila, že učiní jüan pružnější vůči ostatním měnám.

Přestože Američané odmítli Čínu označit za zemi, která manipuluje kurzem své měny, kritický postoj vůči Pekingu zachovávají. Čínská měna je podle nich výrazně podhodnocená a její dosavadní zhodnocení je pořád ještě nedostatečné. Peking má podle zprávy v této oblasti učinit větší pokrok. Americké ministerstvo prý bude tlačit na změnu politiky v tom smyslu, aby se vyrovnaly podmínky a čínská měna byla flexibilnější.

Nejnovější zpráva, která hodnotí hlavní obchodní partnery USA, měla být vydána už 15. října. Washington ale její zveřejnění odložil, aby dal Pekingu šanci ukázat případný pokrok na zmíněných dvoustranných jednáních, která se konala v listopadu.

Čína kurz jüanu poprvé částečně uvolnila už v roce 2005. Do té doby kurz fixovala kolem 8,27 CNY/USD, zatímco nynější kurz činí asi 6,32 CNY/USD. To znamená, že jüan od té doby zpevnil už asi o 24 procent. Pokud by se vzal v úvahu přepočet na inflaci, zpevnění bude ještě výraznější. V roce 2008 Peking sice měnu opět zafixoval, učinil tak ale pouze na přechodnou dobu, aby ekonomiku ochránil před dopady globální krize.

Loni v červnu Čína kurz jüanu znovu uvolnila. Měna od té doby zpevnila o téměř osm procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2025
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024
8:55Evropské akcie bez směru, ropa zdražuje a Nvidia investuje 2 mld. USD do Synopsys  
8:41Rozbřesk: Lepší rozpočtový schodek v listopadu, ale za cenu nižších investic
6:26AI budí v lidech obavy. Na akciích jít za nejhorším sentimentem?
01.12.2025
22:01Akciová rally zpomalila, kryptoměny pod tlakem  
17:21Cykly akciového fundamentu a jeho současné „tentokrát jinak“
16:49Americký průmysl ztrácí dech: zakázky mizí, firmy sahají k propouštění
16:09Schodek rozpočtu v listopadu vzrostl na 232,4 miliardy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/25 Q2, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Macy's Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Salesforce Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)