Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Czech Coal jedná s ČEZ o koupi elektráren v Počeradech i Chvaleticích

HN: Czech Coal jedná s ČEZ o koupi elektráren v Počeradech i Chvaleticích

31.01.2012 8:48
Autor: ČTK

Uhelná společnost Czech Coal jedná s energetickým gigantem ČEZ (764 CZK, -0,39%) o koupi dvou elektráren. Již dříve se spekulovalo o prodeji elektrárny Počerady, nyní se jedná i o prodeji elektrárny Chvaletice. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Podle jejich zdroje začal majitel Czech Coal Pavel Tykač vyjednávat se šéfem ČEZ Danielem Benešem již v prosinci.

Obě společnosti vedou pět let spory kvůli novému kontraktu na uhlí pro Počerady, který vyprší už letos. Již dříve existoval návrh, že buď Czech Coal koupí počeradskou elektrárnu, nebo ČEZ od Czech Coal důl. Poté si ovšem Czech Coal začal stěžovat u Evropské komise na údajné monopolistické praktiky ČEZ, ten následně žaloval Czech Coal o desetimiliardové odškodné za zmařený kontakt.

Nyní se ale znovu začalo jednat, deníku to bez dalších podrobností potvrdil Tykač i mluvčí ČEZ Eva Nováková. Pokud by se obě strany nedohodly, budou Počerady od příštího roku bez paliva a Czech Coal přijde o významného zákazníka. Dohoda je proto pravděpodobná a je možné, že její součastí bude i prodej Chvaletic. To HN potvrdilo několik lidí blízkých vedení obou firem.

ČEZ chtěl Chvaletic, které jsou zásobovány ze Severočeských dolů, loni přenechat holdingu EPH. Nebyl ale ochoten připojit i smlouvu na uhlí a proto z obchodu sešlo. Nyní uvažuje dokonce o tom, že by elektrárnu za čtyři roky zavřel.

Pokud by k mnohamiliardovému obchodu došlo a Czech Coal skutečně koupil Počerady i Chvaletice, vyvolalo by to několik dalších změn v české energetice. Společnost by Chvaletice mohla zásobovat pouze na úkor jiného z velkých zdrojů. To je hrozba zejména pro elektrárnu Opatovice, která patří EPH. Také tento kontrakt na dodávky uhlí brzy skončí a Czech Coal by mohl dodávky z mosteckých dolů přesměrovat právě do Chvaletic.

Skupina Czech Coal zahrnuje obchodníka s energetickými komoditami Czech Coal a.s., která obchoduje především s hnědým uhlím a elektrickou energií. Dále ji tvoří těžební firmy Litvínovská uhelná a Vršanská uhelná a řada dalších obslužných společností.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index