Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AVG nacenila IPO na dolních 16 USD. Akcie na NYSE začínají obchodovat dnes

AVG nacenila IPO na dolních 16 USD. Akcie na NYSE začínají obchodovat dnes

02.02.2012 8:50, aktualizováno: 2.2. 13:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Na dolním okraji stanoveného cenového rozmezí 16-18 USD, tedy na 16 dolarech za akcii, nacenila svou primární nabídku akcií v objemu 8 milionů řádných akcií na americké burze NYSE technologická společnost AVG Technologies, vývojář antivirového softwaru a dalších bezpečnostních aplikací. Obchodování s akciemi začne na burze NYSE dnes, tedy 2. února 2012.

V dokumentu pro komisi cenných papírů (SEC) AVG uvedla, že prodá 4 miliony akcií a zbytek nabídnou někteří držitelé podílů. Při nabídnuté ceně 16 dolarů za kus získá AVG, již podporují Intel Capital, Grisoft Holdings či firma soukromého kapitálu TA Associates, 128 milionů dolarů, a celková tržní hodnota firmy se sídlem v Nizozemsku tak dosahuje 870,1 milionu dolarů.

Součástí nabídky je také opce na dodatečných 1,2 milionu akcií, uplatnitelná během 30 dní.

"V posledních letech vykazujeme vytrvalý růst a teď jsme jen čekali na vhodnou příležitost ke vstupu na trh," řekl v rozhovoru ve finanční televizi CNBC výkonný ředitel firmy JR Smith. O finančních vyhlídkách ale nic bližšího neřekl, neboť firmy jsou v poskytování informací tohoto druhu těsně před vstupem na burzu značně limitovány. "AVG nesmí tuto záležitost bohužel jakkoliv komentovat", řekla ČTK mediální zástupkyně brněnské firmy Sandra Zouzalová s odkazem na předpisy burzy. Smith ale řekl, že investoři projevili o akcie solidní zájem, přestože se firma setkala s hlasy, že další IPO z technologického sektoru se bude nabízet dost těžko. "Peníze použijeme na další akvizice a na financování našeho dalšího růstu," podotkl Smith.

V prospektu k emisi AVG Technologies uvedla, že očekává při úpisu na středu pásma z emise 4 milionů nových akcii hrubých 68 milionů dolarů, čistý výnos pak zhruba 53,7 milionu dolarů. Ten tak nyní skutečně bude nižší. Výnos z emise akcií chce využít na obecné firemní účely.

Z prospektu vyplývá, že AVG mezi lety 2008 až 2010 vyplatila svým majitelům v podobě dividend přes 185 milionů dolarů. V prospektu ale firma uvedla, že výplatu dividend nyní neplánuje kvůli financování růstu a rozvoje firmy. „Všechny běžné akcie nesou plná dividendová práva. Nyní se ale soustředíme na zadržování zisku v zájmu financování růstu a rozvoje našeho podnikání,“ stojí v prospektu.

V současné době jsou hlavními vlastníky, kromě managementu, firmy Grisoft (původní česká firma, ze které AVG Technologies vznikla), Intel Capital, TA Associates či polský PEF V Information Technology.

Ke konci září 2011 AVG měla přes 105 milionů aktivních uživatelů placených i neplacených produktů, z čehož 15 milionů připadá na placené zákazníky. Celkové tržby společnosti dosáhly za prvních 9 měsíců roku 198,1 milionů USD, očištěný zisk pak 104,8 mil. USD a volné cash flow 66,2 milionu dolarů. Mezi lety 2008 až 2010 tržby společnosti rostly z 113,8 mil. USD na 217,2 milionu dolarů (+38,1 % ročně - CAGR). Očištěný zisk společnosti za stejnou periodu vzrostl z 33,1 mil. USD na 67,2 mil. USD (+42,5 % CAGR) a volné cash flow z 60,3 milionu dolarů na 76,2 mil. USD (12,4 % CAGR).

AVG Technologies rozhodla loni v únoru o odložení plánů na emisi akcií na varšavské burze, která měla firmě vynést až 800 milionů eur. Místo toho se firma rozhodla prodat dluhopisy v hodnotě až 300 milionů dolarů. "Pokud jde o burzu, prozatím jsme se rozhodli, že bude dobré počkat, a místo toho získat peníze na trhu dluhopisů," uvedl tehdy za 34% akcionáře firmy Enterprise Investors ředitel Dariusz Pronczuk. Primární emise akcií AVG se tehdy zdrojů Reuters odložila kvůli neshodám mezi akcionáři. Pronczuk ale již loni v únoru uvedl, že emise akcií v budoucnu je nadále ve hře.

(Zdroj: AVG, SEC, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI
13:41Colt CZ získal povolení k převzetí Synthesie za více než 23 miliard Kč
12:50Ford a Renault spojují síly. Dostupné elektromobily jako nová strategie
12:04Rostoucí výnosy přibrzdily akcie v rozletu  
10:52Nová cílová cena a doporučení Patrie: Silná rozvaha a dividendy Philip Morris ČR drží atraktivitu i přes vyšší náklady  
10:48Pavel jmenoval Babiše premiérem, vládu jmenuje v pondělí zatím bez Turka
10:07Rozbřesk: Stojí před eurodolarem nejen Fed, ale znovu i děravý francouzský rozpočet?
9:36Vítězství pro Nvidii: Trump jí povolil vývoz do Číny, analytici ale varují před ztrátou výhody
9:04Německý export v říjnu držel tempo, dovoz se propadl o více než procento
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:40Nepřátelská nabídka Paramountu, restrukturalizace PepsiCo a spojení Ford-Renault  
6:44Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze
12:23Schnabelová: Další krok ECB bude zvýšení sazeb, ale ne brzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba