Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžařská fúze na spadnutí: Glencore zvýšil nabídku akcionářům Xstraty

Těžařská fúze na spadnutí: Glencore zvýšil nabídku akcionářům Xstraty

06.02.2012 11:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Víkend přinesl v otázce sloučení dvou obrů z těžařského sektoru další posun. Obě strany se podle deníku Financial Times dohodly na přesnějších podmínkách, za nichž se akcionáři Xstraty vzdají kontroly nad firmou. Švýcarský obchodník s komoditami Glencore International nabídl vlastníkům akcií Xstraty 8procentní prémii nad středeční závěrečnou cenou akcií Xstraty. Informace o chystané transakci přinesla média ve čtvrtek.

Akcionáři Xstraty by měli podle nové nabídky obdržet za každou jednu akcii 2,8 akcie společnosti Glencore, výměnný poměr tak stanovuje hodnotu Xstraty výše, než odhadovala většina analytiků a investorů. Ještě v minulém týdnu se hovořilo o poměru 1:2,59. Nabídka má podle FT mimo jiné zmírnit obavy, že podmínky fúze jsou pohodlné především pro ředitele obou firem. Dohoda by měla být oficiálně oznámena v úterý, společně s reportem ročních hospodářských výsledků Xstraty.
 

Výkonní ředitelé Glencore a Xstraty, Ivan Glasenberg a Mick Davis, se podle FT shodli také na podobě nového představenstva zaštiťujícího obě společnosti a nejvyššího managementu. Předseda představenstva Xstraty Sir John Bond zůstane po rozšíření skupiny ve své funkci, finančním ředitelem by měl být Trevor Reid ze Xstraty a v nejvyšším managementu zasedne i bývalý šéf BP Tony Hayward. Mick Davis zůstane na pozici výkonného ředitele skupiny, Ivan Glasenberg jeho zástupcem.

V rámci sloučení, jehož hodnota se bude pohybovat kolem 88 miliard dolarů, tak zřejmě spojí síly největší světový obchodník s komoditami a jedna z nejvýznamnějších těžebních společností světa. Současní akcionáři Glencore by měli po transakci vlastnit celkem 56procentní podíl vzniklé skupiny, z toho největším akcionářem s podílem 9 % bude Glasenberg.

Zvolená forma fúze požaduje souhlas 75 procent akcionářů Xstraty. Vyjma 34% podílu Glencore tak hlasuje zhruba 66 procent akcionářů a k zablokování postačí, řekne-li své „ne“ 16,5 procenta všech akcionářů těžaře. Podle zdrojů se však očekává úspěšné schválení vzhledem k tomu, že mnoho velkých institucionálních investorů vlastní zároveň akcie obou společností.

(Zdroj: FT, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně