Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pražská burza po řeckém ano připisuje druhý největší růst v roce a vrací se nad 1000 b.  Erste +4 %, NWR +3 %, VIG a CETV +5 %

Pražská burza po řeckém ano připisuje druhý největší růst v roce a vrací se nad 1000 b. Erste +4 %, NWR +3 %, VIG a CETV +5 %

13.02.2012 10:36
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Pražská burza po největším propadu v tomto roce zaznamenává druhý největší letošní růst. Západoevropské burzy rovněž mažou část pátečních ztrát poté, co řečtí zákonodárci schválili další nezbytné škrty pro získání druhého záchranného balíku EU a MMF.

Index PX roste aktuálně o 2,6 % a vrací se tak nad hranici 1000 b. Denní maximum stanovil na 1021,1 bodu. Okolní burzy se vyvíjejí podobně, když maďarský BUX roste o 1,6 %, polský WIG 20 přidává 0,8 % a rakouský ATX posiluje o 2,4 %.

Po pátečních propadech se velmi dobře daří bankovním titulům, když akcie Erste Bank rostou o více než 4 % na 486 při maximu dnes nad 490 , akcie Komerční banky pak posilují o 2,6 % na rovných 3700 při maximu dne o 20 výše. Analytici HSBC zvýšili cílovou cenu pro akcie Erste Bank na 23 EUR (579 Kč) z 15 EUR (378 Kč), zatímco doporučení ponechali na „neutrální“.

Hlubokou páteční ztrátu mažou i akcie NWR, které rostou aktuálně o 2,3 % na 156 , denní maximum ale stanovily až na 159 . Analytici Credit Suisse na NWR snížili cílovou cenu na 116,9 (3,9 GBP) z 132,4 (4,4 GBP), doporučení zůstává "underperform". Daří se akciím CETV, které posilují dokonce o 5 % na 167 . 4,7 % na 875 pak přidávají akcie VIG.

Zisky kolem procenta vidíme i u akcií Telefónicy nebo ČEZu. Ministr průmyslu a obchodu Kuba uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČR, že rozšíření či modernizace jaderných elektráren Temelín a Dukovany by měl ČEZ financovat svými vlastními silami i za cenu nižší výplaty dividendy, než cestou přibírání finančního partnera. "Bude to strategické rozhodnutí pro vládu," podotkl Kuba, podle které by stát společnosti ČEZ kvůli této investici zatím neměl dávat garance minimální výkupní ceny elektřiny či bankovní záruky.



Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2026
17:06Měknutí amerického inflačního cíle a evropská rovnováha
16:43CSG údajně začne zítra sbírat objednávky, na amsterdamské burze má mít debut v pátek
15:57Trumpova cla by v Evropě zasáhla auta, léky, luxus i energetické firmy
14:20Škoda Auto loni celosvětově zvýšila dodávky vozů o 12,7 pct na 1,043.900
13:38PODCAST Týdenní výhled: Trump zvyšuje cla, Evropa chystá odvetu a reportovat bude Netflix  
13:25Trumpova cla ukazují, která aktiva fungují jako bezpečný přístav, a která nikoli  
12:01Export motorem čínské ekonomiky: loni se na růstu HDP podílel ze třetiny
11:42Inflace v EU v prosinci klesla na 2,3 procenta, v Česku zůstala na 1,8 procenta
11:18Naděje pro Bayer: Nejvyšší soud USA projedná klíčové odvolání, akcie rostou
10:54MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta
10:14Akcie na cla citlivých automobilek narazily. Některé ztrácí přes tři procenta
9:16S akciemi se svezly i kryptoměny. Bitcoin klesl k 92 tisícům dolarům
8:52Trumpovy hrozby cly kvůli Grónsku dnes srazí trhy na obou stranách Atlantiku. Na rekordech zlato i stříbro  
8:47Rozbřesk: Bezprecedentní eskalace transatlantického napětí
8:16Trump pohrozil novými cly, pokud nezíská Grónsko. EU připravila odvetu i nikdy nepoužitý nástroj
6:07Desetimilionové Švýcarsko: kdy je populace příliš velká?
18.01.2026
16:03Morgan Stanley: Zlato nemusí být špatné, ale zajímavější mohou být už jiné komodity
6:12Víkendář: Fed není unaven, ale projeví se fiskální dominance
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data