Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF chce letos zmrazit výdaje rozpočtu za 23,6 miliardy Kč, kvůli výpadku příjmů. Příští dva roky vždy víc

MF chce letos zmrazit výdaje rozpočtu za 23,6 miliardy Kč, kvůli výpadku příjmů. Příští dva roky vždy víc

24.02.2012 15:58, aktualizováno: 24.2. 16:07
Autor: ČTK

Aktualizováno

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje v letošním státním rozpočtu zmrazit výdaje za 23,6 miliardy korun. Důvodem je letos očekávaný výpadek příjmů rozpočtu. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí pro pondělní poradu ekonomických ministrů, který má ČTK k dispozici.

V roce 2013 bude podle MF kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy Kč a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy patří například zvyšování daní, zmrazení důchodů nebo i rušení některých úřadů, vyplývá z materiálu.

"Ministerstvo financí očekává na základě nových odhadů základních makroekonomických ukazatelů nepříznivých vývoj ve státním rozpočtu v roce 2012, kdy by mohl za předpokladu neprovedení jakýchkoliv opatření schválený deficit státního rozpočtu dosáhnout 128,6 miliardy korun," uvádí materiál.

Státní rozpočet přitom pro letošek počítá se schodkem 105 miliard korun. Ten byl ovšem navržen v době, kdy MF očekávalo příznivější vývoj ekonomiky. Podle nejnovější lednové predikce MF očekává letos růst ekonomiky o 0,2 procenta. MF na základě těchto odhadů počítá s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá MF se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

Vázané výdaje nebudou moci jednotlivá ministerstva a státní organizace využit bez souhlasu vlády. Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda premiéra Petra Nečase (ODS) již v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun by měly mít podle nynějšího návrhu plošně vázáno 1,5 procenta výdajů. Ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmraženy výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

Pro úspory v dalších letech předložilo v materiálu MF několik variant. Patří mezi ně například zachování 20procentní sazby daně z přidané hodnoty s tím, že ve snížené 14procentní sazbě by zůstaly jen léky a knihy. Dalším z návrhů je zvýšení daně z příjmu fyzických osob o jeden procentní bod nebo zdanění příjmů nad strop sociálního pojistného vyšší sazbou.

MF rovněž v materiálu navrhuje snížení výdajových paušálů pro živnostníky na hodnoty platné do roku 2004, zavedení uhlíkové daně nebo spotřební daně z vína.

Na výdajové straně navrhuje MF zmrazení důchodů pro roky 2013 až 2015, úplné zrušení porodného nebo zrušení některých státních úřadů. Materiál například navrhuje začlenit Českou obchodní inspekci pod Generální ředitelství cel, Státní energetickou inspekci pod Energetický regulační úřad nebo snižování a slučování zastupitelských úřadů.

Porada ekonomických ministrů by se měla konat v pondělí. Následně by měl na tiskové konferenci ministr financí Kalousek a premiér Nečas představit návrh rozpočtových opatření.


Váš názor
  • Čus burziáni
    28.02.2012 2:02

    máte pejska?...supeeeer! ...no tak, vždycky když se Váš pejsek vykaká na ulici, silnici a tak....vemtem pytlíček (noste ho s sebou) a pejskovi hovínko ukliďte. Rázem snížíte nejen náklady na čištění, ale i nasranost občanů. Bůh Vám žehnej!
    db
  • Elita
    28.02.2012 1:17

    jsem si teda myslel...že píše na chatu Patria...bohužel, závistivej plebs..... chcete jít cestou Řecka...cestou ksčm, čssd, Paroubka ...jděte ale beze mě. Na konci Vás nebude moc. Ani se ani nenajdete a zbyde Vám tak akorát kydat na netu. :-) Gudlak.
    db
  • Ty dutá hlavo
    27.02.2012 9:16

    Kalousku, ty tupče, pochopíš někdy konečně, že když nabídneš divákům na druholigový fotbal v Prdelákově lístek v ceně 3.000,- kaček, ža na stadion nikdo nepřijde a tudíž nevybereš pro namlsané bafuňáře žádné prachy do pokladny? Jak dlouho ještě bude kohorta dementních estébáků z Klausovy kasty v tomhle státě řídit ekonomiku?
    Jesse
  • Kalousek byl u všeho
    27.02.2012 8:57

    Kalousek byl u všech rozhodování, kdy se rozdávaly majetky bývalého nezadluženého státu. Sociální fond byl zapojen do státního rozpočtu a pak v tichosti rozebrán. Tak nyní je třeba potrestat ty, kteří do fondu léta platili aby pomohli zajistit na stáří své rodiče a sebe. Vždy je nejjednodušší postihnout ty, kteří se nemohou bránit. Tedy důchodce a zaměstnance. Vysoko příjmové kategorie osob přeci nebudou solidární v sociálním systému, který je na solidaritě založen. Zapomněli třeba získat peníze z prostředků získaných nedoloženým způsobem. Proč nefunguje finanční policie. Možná by i někteří zákonodárci a naši vládci těžko prokazovali nabytí svého majetku který nebyl nikdy zdaněn. Tady zmizely stovky miliard. Jenže tímto směrem se nikdo ubírat nechce. Proč asi?
    Honza
  • nějak Vám to nefunguje, Ševčíku a kol.
    24.02.2012 16:51

    Přiznejte si už konečně, že dietou se souchotiny léčit nedají. Naproti tomu FED v USA letos očekává až 3% růst.... Kdepak ti "naši konzervativci" dělají chybu??
    sgt.Mike
  •  
    24.02.2012 16:27

    Šefku a co takhle zrušit veřejné záchodky.
    Homo
    • daňové ráje
      24.02.2012 16:52

      Pane ministře, to Vám nevadí, že více než 17 tisíc českých firem je registrováno v daňových rájích. Pak se divíte, že máte nízky příjem do statního rozpočtu? To jste tak hloupý ekonomický ministr, nebo tak vykutálený. Dělat z lidí blbce je asi Vaše hobby
      tarzan
      • Re: daňové ráje
        28.02.2012 0:51

        rekl bych, ze vzhledem k jeho sympatii ke krestanstvi je to jeho poslani. cirkev dela z lidi blbce uz po tisicileti a porad jim nakukava cosi o nejakem bohovi, ktery je vsude, ale neni videt.
        Azb
        • Azb
          28.02.2012 1:31

          Ku.va nehřeš.
          Velkamedvědice
          • Re: Azb
            28.02.2012 1:33

            Ale Azb je materialista, věří ve hmotu, takže je v pohodě.
            db
            • jo
              28.02.2012 1:40

              a hmota...hmota ta je na rozdíl od ducha nebo nějakýho boha vidět všude...takže já mu teda jako rozumim./http://www.youtube.com/watch?v=gcIXT1t5BBk&feature=related
              db
              • Re: jo
                28.02.2012 1:54

                http://www.youtube.com/watch?v=_n_YXE9AzMk&feature=related
                Velkamedvědice
                • vm
                  28.02.2012 1:58

                  národ sobě. lůza sobě. děkuju za názornost.
                  db
  •  
    24.02.2012 16:17

    Rušení některých úřadů??? Jo! A ministerstvo školství jako první, dále rozpustit ŘSD, zrušit vrchní st. zastupitelství, dále nespočet státních agentur na podporu toho či onoho... jen to toho...:)
    First Knight
    •  
      24.02.2012 16:27

      Ten kalous je snad nějaká satira ne?Chce šetřit a násobně více půjčovat.Neutekl někde z Bohnic?Nehledá ho interpol? Hlavní strana > Byznys > Česko Státní miliardy Kalousek si v příštím roce chce půjčit přes 243 miliard korun 12.12.2011 14:06 Aktualizováno 12.12. 14:20 Ministerstvo financí si chce v příštím roce vypůjčit 243,4 miliardy korun. Vyplývá to ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012, kterou zveřejnilo ministerstvo financí (MF).
      ?
      •  
        24.02.2012 16:34

        Podniky už jim nestačí, Chce zprivatizovat Česko. Pokdle známého zcénáře napřed znehodnotit a pak za levno koupit, ještě navíc za vydané dluhopisy.
        Homo
        •  
          27.02.2012 9:52

          Stačilo by kdyby jako frajeři vrátili polovinu toho co rozkradli.Nejen, že bychom neměli dluhy ale ještě by zbylo na důchody a snížení DPH.
          Patava
Aktuální komentáře
14.04.2026
14:27Restrukturalizace Citi nese ovoce, banka vykázala nejlepší návratnost za pět let
13:34Stát zahájí první kroky k zestátnění ČEZ letos v červnu. Plně ovládnout ho chce do roku 2029
13:29BlackRock překonal odhady a zaznamenal rekordní příliv do ETF
13:14JPMorgan překonala rekordy v tradingu, přesto snížila výhled
11:35Šance na dohodu USA - Írán drží optimismus na trzích. Důsledky války poodhalí PPI  
11:30Novo Nordisk spojuje síly s OpenAI. Doufá v urychlení vývoje nových léků
11:00Poptávka po ropě letos klesne, IEA kvůli Íránu výrazně přehodnotila prognózu
10:36Jan Bureš: Pohonné hmoty tlačí inflaci ke dvěma procentům, intenzita energetického šoku rozhodne
10:03Rozbřesk: Trhy věří brzkému konci íránského konfliktu. Ale co když se pletou?
9:48Příliš drahá a roztříštěná? Investoři zpochybňují strategii i valuaci OpenAI
9:21Tržby LVMH nesplnily očekávání. Oživení luxusu brzdí válka na Blízkém východě
8:43Nejistota kolem Hormuzu pokračuje, OpenAI čelí otázkám ohledně valuace a Rolls-Royce SMR má kontrakt na tři reaktory  
6:05Block: Vliv umělé inteligence na zaměstnanost se znatelně projeví na akciovém trhu
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, y/y