Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR: Letos máme v plánu investice za více než 6 mld. Kč

NWR: Letos máme v plánu investice za více než 6 mld. Kč

6.3.2012 13:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Těžební společnost New World Resources (NWR) plánuje pro letošní rok investice ve výši 250 milionů eur (asi 6,23 miliardy korun). Zhruba sto milionů firma vyčlení na údržbu existujících provozů, stejnou částku dá na rozvoj těžby v Česku, 40 až 50 milionů eur investuje do rozvoje polského dolu Debiensko. Vyplývá to z informací, které dnes na konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky v ČR a na Slovensku uvedl Tomáš Píša, člen odboru komunikace a marketingu NWR (149 CZK, -3,12%).

"NWR letos plánuje investice ve výši celkem 250 milionů euro, z čehož větší část směřuje do provozu v České republice, to znamená do OKD. Investice v ČR se dají rozdělit do dvou skupin. První skupina je údržba a obnova stávajícího zařízení, protože těžba produkce surovin je náročná na strojové a technologické vybavení. Je neustále nutné je obnovovat a udržovat tak, aby byla zachována jeho funkčnost a bezpečnost. Druhý parametr jsou rozvojové programy, optimalizace a zvyšování efektivnosti," cituje agentura MediaFax dnešní slova Tomáš Píšy, jednoho z mluvčích a šéfredaktora měsíčníku NWR.

Náklady 40 až 50 milionů eur na nový důl v polském Debiensku podle Píšy souvisejí se zahájením výstavby vstupu do podzemí. "Teprve až je vystavěn přístup, tak je možné nakupovat technologie a tyto technologie tam investovat," řekl Píša.

Zdeněk Bakala, jehož investiční společnost BXR Group má nad NWR kontrolu díky skoro 64% vlastnickému podílu, ve víkendovém rozhovoru pro deník The Wall Street Journal uvedl, že NWR investuje do rozvoje polského dolu Debiensko více než půl miliardy eur a registruje tisíce žádostí o práci. Tomáš Píša však dnes na tiskové konferenci NWR zopakoval, že náklady na celou výstavbu dolu jsou 411 milionů eur, tedy v souladu s původními plány společnosti. Firma zahájila investici loni v prosinci, hotovo má být v roce 2017. Podle Píšy roční produkce dolu bude dva milionu tun černého uhlí, z toho sedm osmin bude koksovatelné uhlí pro průmysl.


Společnost New World Resources je jedním z předních producentů černého uhlí a koksu ve střední Evropě. Společnost vyrábí koksovatelné a energetické uhlí pro ocelářský a energetický sektor ve střední Evropě prostřednictvím dceřiné společnosti OKD, největší těžební společnosti černého uhlí v České republice. OKD zaměstnává téměř 18 000 lidí. Těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku - Karviná, Darkov, ČSM a Paskov. Další dceřiná společnost NWR – OKK Koksovny je největším evropským producentem slévárenského koksu. NWR má v současnosti dva rozvojové projekty v Polsku – Debiensko a Morcinek, které jsou součástí strategie růstu NWR v regionu. NWR je společností zařazenou do indexu FTSE 250, kotovanou na burzách cenných papírů v Londýně, Praze a Varšavě.

(Zdroj: NWR, ČTK, MediaFax)


Váš názor
  •  
    6.3.2012 16:24

    Mě se líbí , jak minoritní a drobní akcionáři NWR , neustále doufají v nějaký zázrak. Vždyt už jim to bylo tolikrát řečeno, a měli by to ostatně i sami vědět , pokud obchodují s akciemi , a ne s bramborami , že pokud někdo vlastní 65% kontrolní balík akcií , nějaké firmy , v tomto případě ,,NWR,, je to on , co určuje trend , kterým se tato firma bude v danou dobu ubírat , někdy i navzdory celkovému fundamentu, jak bylo koneckonců nemálokrát u NWR vidět . Je to tak těžké pochopit , na jakém principu to funguje, a jak se to dá dělat ? Akcionáři se povozí na horské dráze , a na té cestě ,at už nahoru nebo dolů , se z nich pěkně vytřepávají korunky , jako z prasátka.
    .
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university