Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pražská burza po první seanci týdne -1,2 %, strůjci propadu Erste a ČEZ

    Pražská burza po první seanci týdne -1,2 %, strůjci propadu Erste a ČEZ

    12.03.2012 16:54, aktualizováno: 12.3. 17:29
    Autor: Josef Kohout

    Aktualizováno

    Začátek nového týdne v Praze proběhl ve velice poklidné náladě, když celkový zobchodovaný objem nedosáhl ani 50 procent průměrného denního objemu za poslední rok. Index i přes nízkou aktivitu ztratil více jak procento. Po oznámení aktivace kontraktů CDS na řecké dluhopisy byly hlavním viníkem především rakouská Erste Bank, která se dnes snažila udávat alespoň nějaké tempo, když se na ní „protočilo“ více jak 500 tisíc kusů akcií. Titul se obchodoval v širokém denním pásmu 447 – 462 za akcii, přičemž končil na denních minimech. Bez akce zůstala Komerční banka, která si však díky menší nákupní objednávce připsala 0,8 procenta a končila na 3780 .

    Analytici Citigroup dnes snížili doporučení pro Erste na „neutrální“ z „koupit“, ale zároveň zvýšili cílovou cenu z 20 EUR na 21 EUR. Na jednu stranu sice pochvalují pozitiva titulu jako je stabilní základnu, kterou Erste Bank poskytují aktivity v ČR a na Slovensku v kombinaci se zdravým a minimálně rizikovým prostředím domácího Rakouska. Hlavním důvodem pro downgrade však je podle Citi absence blízkého pozitivního překvapení, které by titulu pomohlo výše. Navíc Citi obává možného negativního dopadu rumunské divize na ziskovost skupiny. Akcie Komerční banky však spíše stagnují kolem páteční zavírací hodnoty.

    Uznávaný ekonomický týdeník The Economist o víkendu napsal, že jaderná energie je sen, který se nenaplnil. Píše potom, že se nezdá pravděpodobné, že jaderná energie v civilním hávu poskytne v nadcházejících stoletích levný, hojný, spolehlivý a bezpečný zdroj energie. List Guradian ale dnes také přinesl zprávu, že britská vláda chce v Evropské unii prosadit postavení jaderné energie na roveň s vysoce podporovanými obnovitelnými zdroji, jinak nepodpoří nový cíl pro obnovitelné zdroje do roku 2030.

    Pár větších objednávek přiteklo ještě do akcií ČEZu, který se dnes opět vrátil pod 800korunovou metu a ztratil tak přes procento. Bez výraznějšího zájmu investorů prošly seancí akcie NWR a Unipetrol. Analytici ING dnes označili akcie Unipetrolu za „nadhodnocené“ a snížili cílovou cenu na 110 ze 140 s doporučením "prodat".

    Zástupci ze zámoří seanci zakončili smíšeně. CETV dnes táhla výše spekulace dnešního amerického vydání deníku WSJ o možném budoucím převzetí společnosti současným významným akcionářem Time Warner (39% podíl). Titul si polepšil o procento a obchodoval se u 140 korun. Naopak více jak 1% ztrátu utržil za nízkého objemu KIT digital, který by měl tento týden ve čtvrtek reportovat oficiální výsledky hospodaření za 4Q 2011 poté, co už obrázek hospodaření načrtl v rámci předběžných výsledků na začátku měsíce.


    Denní souhrn závěrečných cen ze SPADu
    ze dne 12.03.2012
    Název Závěrečná cena Změna (%)
    AAA 18.74 -0.27
    CETV 139.30 1.75
    ČEZ 797.00 -1.23
    ECM 25.51 0.00
    ERSTE BANK 445.90 -4.11
    FORTUNA 98.70 -0.15
    KITD 172.53 -1.66
    KOMERČNÍ BANKA 3782.00 0.99
    NWR 145.60 -0.27
    ORCO 97.55 -1.40
    PEGAS NONWOVENS 448.80 0.11
    PHILIP MORRIS ČR 11600.00 1.13
    TELEFÓNICA O2 C.R. 395.80 0.20
    UNIPETROL 173.99 0.57
    VIG 782.00 -2.62
    Největší vzestupy
    Název Změna (%)
    CETV 1.75
    PHILIP MORRIS ČR 1.13
    KOMERČNÍ BANKA 0.99
    UNIPETROL 0.57
    TELEFÓNICA O2 C.R. 0.20
    Největší pády
    Název Změna (%)
    ERSTE BANK -4.11
    VIG -2.62
    KITD -1.66
    ORCO -1.40
    ČEZ -1.23

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data