Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud dal ECM šanci na reorganizaci

Soud dal ECM šanci na reorganizaci

15.03.2012 18:32
Autor: ČTK

Městský soud v Praze dnes povolil reorganizaci zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM). ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku. Část věřitelů a insolvenční správce prosazovali konkurz. Na rozhodnutí soudu se čekalo od loňského listopadu. ECM je známá projekty výškových budov v Praze na Pankráci. V úpadku se firma nacházela od jara 2011.

Soud zároveň vyzval společnost Astin Capital Management, aby do 120 dnů předložila reorganizační plán ECM, nebo aby sdělila, že plán na reorganizaci předložit nechce. Právě Astin Capital a vedení ECM v čele s Milanem Janků chtěli od začátku vyřešit dluhy firmy reorganizací. Proti nim stála s návrhem na konkurz například společnost Glancus Investments ze skupiny PPF.

Astin Capital zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM firma přihlásila vůbec největší pohledávku kolem tří miliard korun. Insolvenční správce Ivo Hala ale nárok Astin Capital neuznal. Soudce Jiří Rada ovšem přihlédnul k tomu, že firma před soudem projevila připravenost reorganizační plán sestavit.

Soud odůvodnil povolení reorganizace mimo jiné tím, že smyslem insolvenčního zákona je obecně nelikvidační forma řešení úpadku. Zároveň soudce zohlednil rozhodnutí věřitelské schůze z listopadu 2011, že dlužník nemá přednostní právo na sestavení reorganizačního plánu.

Jednou ze základních podmínek pro povolení reorganizace podle českého práva je, aby byl celkový obrat dlužníka za poslední účetní období nejméně 100 milionů korun. To bylo ale v případě ECM sporné. Insolvenční správce Hala tvrdil, že firma podmínku nesplňuje. Naopak Bohumil Král, odborník na účetnictví z Vysoké školy ekonomické v Praze a představitel Svazu účetních dospěl ve svém rozboru k závěru, že firma může v souladu s touto podmínkou dostat ještě šanci. Jednoznačně se ke splnění či nesplnění podmínky uvedeného obratu nepostavilo ani ministerstvo financí, na které se soudce Rada obrátil.

Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s ECM pohledávky za 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun.

Insolvenční řízení s ECM trvá od jara 2011. Od loňského července byla ECM v konkurzu, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů v listopadu o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, od té doby se čekalo na výrok soudu.

ECM na Pankráci například dostavěla budovu, která původně měla být sídlem Českého rozhlasu. Ten se jí ale v roce 2000 zbavil a ECM ze stavby udělal nejvyšší kancelářskou budovu v Česku s názvem City Tower. V roce 2009 ji developer prodal, podobně jako několik dalších projektů. Nyní zvažuje, že prodá také projekt City Epoque, který má být nejvyšší bytovou budovou v Česku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
13:20Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu
15:12Braňo Soták: 200 miliard, které zatřásly trhem. Amazon testuje hranice trpělivosti investorů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost