Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol - Odbory v České rafinérské vyhlásily stávkovou pohotovost, provoz Litvínova a Kralup nad Vltavou v ohrožení

Unipetrol - Odbory v České rafinérské vyhlásily stávkovou pohotovost, provoz Litvínova a Kralup nad Vltavou v ohrožení

22.03.2012 9:24
Autor: ČTK

Odbory České rafinérské dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Důvodem je to, že se ani po dlouhých jednáních nedohodli s vedením firmy na nové kolektivní smlouvě. ČTK to řekl předák odborů Jan Klimeš. Odboráři tvrdí, že po několika letech stagnace chtějí alespoň mírný růst mezd, firma zase argumentuje tím, že v odvětví je špatná situace a mzdy jsou natolik vysoké, že jsou skoro na dvojnásobku průměrné mzdy. Firma zaměstnává zhruba 640 lidí a provozuje dvě velké rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Stávkovou pohotovost kvůli kolektivní smlouvě v České rafinérské vyhlásily odbory už v letech 2009 a 2011. Vloni byla situace stávce blízko: rozhodovalo o ní hlasování, v němž se pro vyslovilo 58 procent zaměstnanců, potřeba ale byla dvoutřetinová většina. Pro podpis kolektivní smlouvy byla jen asi třetina zaměstnanců. "Naše požadavky jsou velmi umírněné," řekl k letošnímu jednání Klimeš.

Zatímco v minulých letech firma i odbory hovořily o požadavcích a podmínkách jen obecně, teď je vedení rafinérií konkrétnější. "Průměrná mzda bez vrcholového managementu je v České rafinérské o 96 procent vyšší než celostátní průměrná mzda," řekl ČTK tiskový mluvčí firmy Aleš Soukup. Firma se dlouho uvádění jakýchkoli čísel bránila. "V České rafinérské je politika nezveřejňování platových záležitostí," odpověděl Soukup před rokem na anketu ČTK o platech ve velkých severočeských firmách.

Vloni byl průměrný hrubý plat v Česku 24.319 korun, podle Soukupova vyjádření by tedy byla průměrná mzda ve firmě 47.665 korun. Na další růst podle firmy není prostor, podmínky na trhu jsou obtížné a řada menších rafinérií v Evropě musela zavřít. "Chceme udržet zaměstnanost v obou regionech, kde provozujeme rafinérie, ale vzhledem k hospodářské krizi a k přehnaným očekáváním odborářů je to obtížné," dodal Soukup.

Odbory výši mezd komentovat nechtějí, podle nich odpovídají poměrům v branži. "V celé střední Evropě se mzdy v podobně velkých rafinériích pohybují okolo dvojnásobku průměrné mzdy v příslušné zemi," řekl Klimeš. Zaměstnanci v Čechách si je prý zasloužili díky růstu produktivity práce, jejich počet se snížil za poslední dvě dekády na méně než polovinu.

Většinovým vlastníkem firmy je s více než 51procentním podílem petrochemická skupina Unipetrol (173 CZK, 0,00%). Italská skupina Eni (18,19 EUR, -1,41%) drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell (26,9 EUR, 0,06%). Unipetrol, vlastněný polským polostátním PKN (38 PLN, 2,43%) Orlen, se loni propadl do ztráty 2,806 miliardy korun, rok před tím vydělal 937 milionů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?
14:40AI mánie nezastavuje. SK Hynix a Micron poprvé v historii překonaly hodnotu jednoho bilionu dolarů  
14:12Tchaj-wan zadržel trojici pašeráků, kteří měli do Číny tajně dostat servery se zakázanými čipy od Nvidie
13:24Tržní hodnota jihokorejské SK Hynix překonala hranici jednoho bilionu dolarů
13:19Proč akcie energetických společností dál nerostou?
11:19„Vlajka“ na grafech. Jak rozpoznat technickou formaci, která předchází prudké rally  
10:51Technologická rally jede dál, sentiment je slušný i dnes v Evropě  
9:42Rozbřesk: Snění o volatilnější koruně. Je „klidná koruna“ nový normál?
8:51SK Hynix a Micron překonaly bilionovou valuaci, Eli Lilly utrácí miliardy za vakcínové firmy a futures jsou smíšené  
6:01FDA uvolňuje pravidla pro vapování, na americký trh zamíří stovky nových produktů
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data