Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst tuzemského vývozu i v únoru předčil dovoz a přinesl vyšší přebytek

Růst tuzemského vývozu i v únoru předčil dovoz a přinesl vyšší přebytek

06.04.2012 9:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Únorový export České republiky se meziročně v běžných cenách zvýšil o 15,2 %, dovozy stouply o 8,8 %. Obchodní bilance tak skončila přebytkem 28,7 mld. , který byl ve srovnání se stejným měsícem roku 2011 o 15,1 mld. vyšší, vyplynulo z dnešních dat ČSÚ.

Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,6 % a dovoz o 1,0 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 1,2 % a dovozu o 0,9 %.

Vlivem oslabení CZK vůči oběma hlavním měnám rostl zahraniční obchod pomaleji při přepočtu na eura (vývoz o 11,7 % a dovoz o 5,5 %) a dolary (vývoz o 8,2 % a dovoz o 2,2 %) než obchod vyjádřený v českých korunách.

Přebytek obchodní bilance meziročně vzrostl u strojů a dopravních prostředků o 12,9 mld. , polotovarů a materiálů o 2,2 mld. , průmyslového spotřebního zboží o 1,7 mld. a shodně o 0,1 mld. u nápojů a tabáku a surovin. Deficit se prohloubil u chemických výrobků o 1,9 mld. a minerálních paliv o 0,2 mld. .

Vývoz strojů a dopravních prostředků celkem se meziročně zvýšil o 15,7 % (18,5 mld. Kč). Vyšší byl zejména vývoz silničních vozidel (o 8,2 mld. Kč), strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 2,5 mld. Kč) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů a výpočetní techniky (shodně o 2,2 mld. Kč). Celkový dovoz strojů a dopravních prostředků meziročně stoupl o 6,6 % (5,6 mld. Kč), z čehož největší přírůstek vykázal dovoz silničních vozidel (o 3,0 mld. Kč) a strojních zařízení pro určitá odvětví průmyslu (o 1,4 mld. Kč). Pokles dovozu byl zaznamenán u telekomunikačních zařízení, stoupl naopak dovoz minerálních paliv o 16,0 % (3,5 mld. Kč) a ropy v hodnotovém vyjádření o 25,7 %, v naturálním vyjádření klesl o 3,1 %. Dovoz zemního plynu byl v hodnotovém vyjádření o 4,5 % vyšší, v naturálním vyjádření se snížil o 25,8 %.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 60,2 mld. , který byl meziročně o 6,9 mld. vyšší. Se státy mimo EU skončila bilance deficitem 31,5 mld. , meziročně o 8,2 mld. nižším.

Obchodní bilance v národním pojetí (metodika platební bilance) odrážející výkonnost české ekonomiky vykázala v únoru 2012 přebytek 14,3 mld. .

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2026
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla
8:47Slovenští novináři zpochybňují smlouvy CSG za miliardy, USA zastavují výběr cel podle IEEPA, ale Trump zavádí nové 15% clo  
6:07Průzkum: Evropské akcie už svého vrcholu dosáhly, valuace jsou nejvyšší za 5 let  
22.02.2026
10:01Víkendář: Čína na rozdíl od Japonska není připravena na odchod do důchodu. Co Německo?
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data