Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Nakupuji nepřiměřeně levné evropské akcie, krize nebude trvat věčně

Mobius: Nakupuji nepřiměřeně levné evropské akcie, krize nebude trvat věčně

25.04.2012 15:25, aktualizováno: 25.4. 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Dluhová krize v Evropě přiměla fondy z investiční skupiny Templeton Emerging Markets nakupovat více evropských akcií, uvedl její výkonný šéf Mark Mobius. „Akcie firem z evropských zemí šly nepřiměřeně dolů v důsledku špatných zpráv vycházejících z problému dluhové krize. Z hlediska ocenění zde nacházíme dobré investiční příležitosti a navyšujeme tak nákupy těchto titulů,“ řekl Mobius, který pod hlavičkou Templeton spravuje více než 40 miliard dolarů.

Investor je optimistický, co se týče budoucího řešení současných dluhových problémů na starém kontinentu. „Domníváme se, že krize nebude trvat věčně a evropské ekonomiky čeká příjemné oživení, očekáváme zavedení mnohem větší fiskální disciplíny během roku až dvou.“ Mobius dodal, že se zaměřuje především na spotřební sektor a z hlediska regionu na východní Evropu.

Akcie z regionu střední a východní Evropy jsou levnější v porovnání s ostatními zeměmi rozvojových částí světa. Jak ukazuje index MSCI Emerging Markets Europe, tyto akcie se obchodují zhruba na šestinásobku odhadovaných zisků, zatímco u širšího indexu pokrývajícícho všechny rozvojové trhy je to 10,5 a u MSCI World Index je valuace na 12,4násobku odhadovaných zisků.

Mobius se již v únoru nechal slyšet, že v příštím roce čeká výrazné oživení v Evropě poté, co zafungují probíhající reformy a oživí zájem investorů z Východu. Trhy si podle něj již začaly uvědomovat, že Evropskou unii ani společnou měnu žádný konec nečeká a návrat důvěry tak přinese silný růst akciím z emerging markets. Již dříve se slovy, že se sám poohlíží po investicích v Evropě, zmínil mimo jiné o rakouských bankách, jejichž aktivity jsou soustředěny ve střední a východní Evropě, což je popis, který by odpovídal například i skupině Erste Bank.

Investice fondů, které vede Mark Mobius, se v minulosti nevyhnuly ani České republice. Jedním z investičních cílů se stal například výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Klienti a fondy společnosti Templeton Asset Management Ltd., nepřímé dceřiné společnosti Franklin Resources Inc., držely podle informací agentury Bloomberg ke konci loňského roku celkem 903 059 akcií společnosti Pegas Nonwovens, což představuje 9,78% podíl na základním kapitálu a hlasovacích právech.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data