Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtvrtletní zisk OMV vzrostl díky Libyi a počasí o pětinu

Čtvrtletní zisk OMV vzrostl díky Libyi a počasí o pětinu

09.05.2012 15:52
Autor: ČTK

Čistý zisk rakouské ropné a plynárenské skupiny OMV v prvním čtvrtletí vzrostl o 22 procent na 452 milionů eur (11,4 miliardy Kč). Hospodaření podpořil růst těžby v Libyi, vyšší ceny ropy a chladná zima ve střední Evropě. Společnost, která působí i v Česku, to uvedla v dnešním prohlášení.

Očištěný zisk před úroky a zdaněním, který nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob, stoupl o devět procent na 800 milionů eur. Překonal tak odhady analytiků, kteří čekali zisk 755 milionů eur. Těžba se hlavně díky Libyi zvýšila na 299.000 barelů ropného ekvivalentu denně z 289.000 barelů v předchozím čtvrtletí. Růst v Libyi vyrovnal výpadek v Rumunsku a na Novém Zélandu.

OMV má v Libyi 12 licencí na průzkum a těžbu a její ropné kontrakty mají v zemi platnost až do roku 2032. Firma však současně varovala, že v zemi čelí bezpečnostním problémům, a bude tak velmi obtížné vrátit těžbu na úroveň před revolucí. Libye se před vypuknutím protivládních nepokojů podílela na celkové těžbě OMV deseti procenty a v dubnu byla těžba firmy v zemi zhruba na 85 až 90 procentech těžby před revolucí.

OMV patří mezi největší ropné společnosti působící ve střední a východní Evropě a vlastní například přední rumunskou ropnou společnost Petrom. V České republice je aktivní od roku 1991, v roce 2005 koupila síť čerpacích stanic Aral. Nyní v ČR provozuje kolem 220 benzinek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2026
22:02Americké akciové indexy jsou blízko historickým maximům  
18:15Jádro čínského plánu na posun k nové rovnováze
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro
9:36Akcie CSG pokračují v růstu. Ráno přidávaly osm procent
8:49Rozbřesk: Lednová inflace v Česku a levné máslo versus drahá dovolená?
8:42Česká vláda bude schvalovat rozpočet, zlato na dalším rekordu a EU blízko obchodní dohodě s Indií  
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m