Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Projekt zdravotních knížek IZIP, který již stál skoro 2 mld. Kč, bude ukončen

Projekt zdravotních knížek IZIP, který již stál skoro 2 mld. Kč, bude ukončen

11.5.2012 10:59
Autor: ČTK

Internetový projekt zdravotních knížek IZIP bude do prázdnin ukončen, včera večer se na tom dohodli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Projekt IZIP byl dlouhodobě kritizován, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) do něj za deset let vložila 1,8 miliardy korun s DPH. 

"Shodli jsme se, že ze všech změn, které mohou v budoucnu ve VZP nastat, je vypořádání se s projektem IZIP na prvním místě," uvedl ministr. 

Podle mluvčího úřadu Heger a Nečas vyzvou správní radu VZP, aby podpořila dohodu, že pojišťovna s projektem IZIP skončí. Heger k tomu vyzve členy za stát a TOP 09, premiér Nečas osloví členy za ODS. "Ministerstvo zdravotnictví technické detaily ukončení IZIP neřeší, to je věc managementu VZP," řekl ČTK Sršeň. Dodal, že po vyhodnocení pilotních projektů ministerstvo zjistilo, že IZIP skutečně nefunguje, a rozhodlo se "neprotahovat agónii". 

Správní rada VZP má 30 členů - deset do ní poslala vláda, 20 sněmovna podle zastoupení stran. Zástupci opozice i Věcí veřejných měli k projektu výhrady. Jeden z členů rady Boris Šťastný (ODS) Českému rozhlasu řekl, že správní rada o zrušení projektu IZIP dlouhodobě usilovala. "Naší povinností bude pouze technicky tuto věc dokončit a pokusit se zajistit hmotný i nehmotný majetek, který pojišťovna do IZIP nainvestovala," prohlásil Šťastný. 

VZP bere dohodu na vědomí a nebude ji zatím komentovat, řekl ČTK její mluvčí Jiří Rod. 

Mluvčí IZIP Martina Klapalová ČTK sdělila, že se jeho představitelé k výrokům ministra Hegera nebudou vyjadřovat. "Počkáme na stanovisko VZP, která je naším partnerem. Projekt v současnosti dál běží beze změn a počet záznamů v elektronických zdravotních knížkách pokořil hranici 200 milionů," uvedla Klapalová. 

Ministra mrzí, že projekt, do kterého byly před deseti lety vkládány velké naděje a který stál daňové poplatníky tolik peněz, končí neúspěchem. "I tak ale věřím, že budoucnost patří elektronizaci zdravotnictví, která ale musí být provedena účelně, hospodárně a ve prospěch pacientů i systému všeobecného zdravotního pojištění," dodal Heger. 

Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP měl umožnit sdílení informací o léčení pacientů mezi lékaři a usnadnit komunikaci pacienta s lékařem. Projekt podporuje VZP a knížku si mohou zřídit zdarma jen její pojištěnci. 

Firmu IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje, založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký (nyní poslanci Evropského parlamentu) spolu s lékařem Pavlem Hronkem. Zkušební provoz začal v roce 2002, do běžného provozu se systém dostal v listopadu 2004. Původně šlo o společnost s ručením omezeným, v roce 2006 byla firma přeměněna na akciovou společnost. 

Ouzký i Canbrnoch v telefonickém rozhovoru s ČTK shodně uvedli, že projekt IZIP byl užitečný, jeho ukončení podle nich není správné. "V každém případě si myslím, že toto rozhodnutí je špatné," uvedl Ouzký. Podle Cabrnocha elektronické knížky sloužily 2,5 milionu pacientů, kteří v nich měli uloženy informace o svém zdravotním stavu, výsledcích vyšetření nebo platbách pojišťovně. 

Terčem kritiky se v minulosti stala hlavně cena projektu a jeho financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají. 

"Lépe pozdě než nikdy," reagoval na rozhodnutí prezident České lékařské komory Milan Kubek. "V projektu se utopily dvě miliardy a nepřinesl žádný užitek," dodal. Kubek se však obává, že IZIP zcela nezanikne, pouze se přerodí v projekt elektronických zdravotních knížek a bude pokračovat dál. Záležet podle něj nyní bude na rozhodnutí správní rady VZP, jejíž členy slíbil ministr obměnit. 

VZP loni pořizovala za milion další akcie společnosti IZIP. Vlastní jich 51 procent. Sama ale rozhodovat nemůže. Při zásadních krocích je potřeba dvoutřetinová většina. Zbylých 49 procent akcií držela neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na kterou své akcie převedli spoluzakladatelé projektu - europoslanci Cabrnoch a Ouzký - i další akcionáři.


Váš názor
 • IZIP
  11.5.2012 11:59

  Napad OK, platforma OK, naklady OK, lini lekari odmitajici sypat tam data KO. Ne nicem jinem to neztroskotalo. Krmit ten system udaji melo jit do zakona jako povinne.
  IZIP
  • Re: IZIP
   11.5.2012 12:10

   nedokáži posoudit, jestli jsou náklady OK, ale mě osobně přijde 2 miliardy docela došt, docela by bylo zajímavé zjistit, jaká platy a odměny si tam pobírali cabrnošiouzcí
   sid_cz
  • Re: IZIP
   11.5.2012 12:05

   To by pak milej zlatej ti naši unavení felčaři nemohli pobírat úplatky a šidit pojišťovny :-))
   Jesse
 •  
  11.5.2012 11:37

  projekt sem, projekt tam, ale kam zmizely 2 mld??? ja bych to udelal klidne za 50mil..
  Azb
 •  
  11.5.2012 11:25

  To ale trvalo.
  Bobo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data