Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polský ministr: Pro JSW by mohl být zajímavý polský majetek NWR

Polský ministr: Pro JSW by mohl být zajímavý polský majetek NWR

13.6.2012 8:28, aktualizováno: 13.6. 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Polský ministr státního pokladu Mikolaj Budzanowski označil za zajímavou možnost, že by polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) převzala od české firmy New World Resources (NWR) její naleziště uhlí v Polsku. JSW je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii. 

"Každý nápad na převzetí, zvláště spojený s napojením na naleziště koksovatelného uhlí, se zdá být pro JWS rozumný," řekl Budzanowski v rozhovoru pro agenturu Reuters. "Rozhodnutí je v rukách ministerstva hospodářství, ale naleziště NWR (97,5 CZK, -2,99%) v Polsku se zdají být zajímavou myšlenkou."
 
Na počátku tohoto roku list Daily Telegraph s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že JSW je v počáteční fázi jednání s investiční skupinou BXR Group, která vlastní téměř 64 procent NWR. BXR je soukromá investiční skupina kontrolovaná Zdeňkem Bakalou, víceprezidentem NWR z titulu dominantního akcionáře.

Spojením by dle listu vznikla společnost o hodnotě 4,5 miliardy britských liber. Podle zdrojů listu Daily Telegraph údajně BXR nebyla ochotna akceptovat méně jak 800 pencí za akcii, což by NWR cenilo na více jak 2,1 miliardy GBP, se 700milionou prémií v GBP vůči současné ceně. Společnosti BXR a NWR tehdy odmítly spekulace o možné transakci jakkoli komentovat a šéf polské JSW Jaroslaw Zagorowski uvedl, že o takových jednáních nic neví. Později JSW potvrdila, že zvažovala delší dobu spojení s NWR, nakonec se však rozhodla zaměřit se na vlastní projekty.

„Věřím, že spojení NWR a JSW by dávalo obrovský strategický smysl. Zároveň si ale myslím, že taková transakce není v dohledné době z mnoha důvodů možná (viz. např. kategorické popření nedávného mediálního šumu ze strany vedení JSW). O případných cenových požadavcích BXR nic nevím,“ uvedl v březnovém online rozhovoru na Patria.cz Marek Jelínek, finanční ředitel NWR. 

JSW loni stoupl čistý zisk o 44 procent na 2,09 miliardy zlotých (12,4 miliardy Kč). Výsledky podpořil jednorázový finanční zisk. Tržby se zvýšily o 29 procent na 9,4 miliardy zlotých. Ve firmě vlastní podíl 62 procent stát. 

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku čtyři doly. Dalšími dceřinými firmami NWR jsou producent koksu OKK Koksovny a polská NWR Karbonia. V Polsku má nyní dva projekty - Dębieńsko a Morcinek.

Společnost NWR po výsledcích za 1Q uvedla, že omezila letošní investice na polský projekt Debiensko na 5 z 50 milionů eur. Jako důvod tehdy označila hospodářské podmínky, stejně jako inflační tlaky v Polsku, ale také nečekané technické komplikace v rané fázi projektu. „Rozhodli jsme důkladně přezkoumat klíčové parametry projektu, než budeme v investičním programu pokračovat," uvedla před necelým měsícem společnost NWR. Projekt Debiensko měl podle původního plánu produkovat od roku 2017 asi 2 miliony tun uhlí ročně. Polský deník Parkiet v pondělí bez bližších informací přinesl zprávu, že NWR hledá polského partnera na reaktivaci tohoto uhelného dolu.

(Zdroj: Reuters, ČTK, Pakriet, Daily Telegraph, NWR)


Čtěte více:

NWR se spojí s JSW, spekuluje tisk. O takových jednáních nic nevím, reaguje šéf JSW
29.2.2012 9:02
Jedna z největších polských těžebních společností JSW pracuje na plánu...
Jelínek (NWR): Spojení NWR s JSW by dávalo strategický smysl, na obzoru ale není
9.3.2012 17:29
Obrovský smysl by dávalo podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka j...
Polský těžař JSW čeká růst cen koksovatelného uhlí, chrlí jej ale do zásob. V 1Q nad trhem
10.5.2012 12:10
Největší producent konsovatelného uhlí v Evropské unii, polská společn...
NWR – ING ruší doporučení k nákupu a sráží cílovou cenu o polovinu, proti JSW je drahá
30.5.2012 12:42
Prémie, kterou trhy přisuzují akciím NWR oproti polské konkurenční těž...

Váš názor
  • Názor z Bakalova
    13.6.2012 9:11

    Vůbec nepochybuju, že Bakala NWR Polákům střelí, jen jak vyšroubuje cenu. To ,že by Poláci prodali svoje doly, považuji za utopii. Odporuje to polské natuře. Ale přetahovaná bude pěkná podívaná, pro toho kdo bude stát bokem. Dalším krokem odhaduju, bude stažení akcií z Vídeňsko-české burzy. Poláci to dělají dobře, líp jak my v Kalouskově.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data