Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Czech Coal začal opatovické elektrárně EPH opět dodávat uhlí

    Czech Coal začal opatovické elektrárně EPH opět dodávat uhlí

    27.06.2012 16:17
    Autor: ČTK

    Elektrárna v Opatovicích nad Labem opět dostává uhlí od společnosti Czech Coal. Dnes brzy ráno přijel do elektrárny první vlak se surovinou, dopoledne dorazil druhý. ČTK o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Zadák. 

    Společnost Czech Coal přestala dodávat uhlí do elektrárny Opatovice, která zásobuje teplem především Pardubice a Hradec Králové, 7. června s vysvětlením, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale naopak tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. V pondělí soud předběžným opatřením rozhodl o tom, že společnost elektrárně bude dodávat do konce roku 2012. Czech Coal se ale chce odvolat a s dodávkami přestat, pokud soud odvolání uzná. Zatím ale uhlí dodávat musí. 

    "Návrh spočíval v uložení povinnosti dodávat hnědé energetické uhlí v roce 2012 a 2013. Soud návrhu v části týkající se roku 2012 vyhověl a v části týkající se roku 2013 návrh zcela zamítl," uvedla v úterý mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová s tím, že firma proti usnesení podá odvolání ještě tento týden. 


     Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Kromě nich je na dodávky tepla napojeno také množství firem a podnikatelů v těchto městech. 

    Majitelem elektrárny je Energetický a průmyslový holding (EPH), který s Czech Coal nemá příliš dobré vztahy. Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit na úroveň zhruba 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.


    Čtěte více:

    Czech Coal bude do Opatovic dodávat uhlí do konce roku 2012, proti rozhodnutí soudu se odvolá
    26.06.2012 12:11
    Společnost Czech Coal bude do opatovické elektrárny dodávat uhlí do ko...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university