Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Předčasný vánoční dárek pro pojištěné ženy: ochrana před diskriminací. Stál o ni však někdo?

Předčasný vánoční dárek pro pojištěné ženy: ochrana před diskriminací. Stál o ni však někdo?

16.07.2012 5:30
Autor: Vladimír Trop, KSB

Soudní dvůr EU loni zrušil článek 5/2 tzv. antidiskriminační směrnice upravující zásady rovného zacházení s muži a ženami pro oblast přístupu ke zboží a službám. Zrušený článek umožňoval v rozsahu, který byl podložen statistickými daty (rozdíly v dožití či v příčinách úmrtí mezi muži a ženami a podobně), užití pohlaví jako určujícího faktoru při hodnocení rizika, a tím také stanovení rozdílné výše pojistného u pojistných smluv. Nechám nyní stranou samotné soudní rozhodnutí i to, jakou argumentací ho soudci podepřeli. Podívejme se ale na to, co bude rozsudek znamenat v praxi pro pojišťovny a jejich klienty.

Rozsudkem byla výjimka zrušená s účinností ke dni 21. 12. 2012, což prakticky znamená, že po tomto datu musí být pojistné u „nových smluv“ stanovováno podle „unisex“ pravidel. To bude zřejmě znamenat především zdražení pojistného pro ženy plus některé komplikace při správě pojistných smluv.

Zvyšte mi prosím pojistné

Změnu v podobě návrhu novely zákonů o pojistné smlouvě, o pojišťovnictví a o penzijním připojištění schválila na konci června vláda. Pokud jde o penzijní připojištění, změna je v podstatě formální, protože s ohledem na probíhající transformaci stávajících penzijních fondů bude prakticky možné uzavřít novou smlouvu o penzijním připojištění naposledy na konci listopadu letošního roku.

Jinak ale novinky formální nejsou. Zákon o pojistné smlouvě má nově zakázat použít při určování výše pojistného (nebo pojistného plnění) hlediska odporující zásadě rovného zacházení (resp. bude zrušena dosavadní výjimka umožňující zohlednit rozdílnost pohlaví založená na článku 5/2 směrnice). Pokud pojišťovna tento zákaz poruší, bude se moci žena-pojistník v souladu s antidiskriminačním zákonem domáhat nápravy. To znamená, že bude moci sama požádat o dodatečné zvýšení pojistného, což výmluvně ilustruje, jak je nová právní úprava absurdní.  Pro pojišťovnu má zase porušení unisex pravidel znamenat správní delikt s příslušnou sankcí.

Co je „nová smlouva“?

Především pro oblast životního pojištění, kde většina produktů je z povahy věci dlouhodobá, bude klíčovým tématem i to, jak se nová právní úprava dotkne již existujících smluv. Jak vyplývá z důvodové zprávy, ministerstvo financí jako předkladatel novely se snaží maximálně reflektovat pokyny, které k výkladu pojmu „nová smlouva“ vydala Evropská komise (EK). Domnívám se však, že v některých ohledech mohl být text návrhu novely jednoznačnější. Z aktuální verze přechodných ustanovení je totiž poněkud nejasné dokonce i to, zda se při změně podmínek pojistné smlouvy mají unisex pravidla aplikovat na nově doplněný obsah smlouvy, nebo má dojít k celkovému „přepočítání“. Mám za to, že druhý přístup by byl nepřípustnou retroaktivitou, protože by zasahoval i do obsahu smlouvy dohodnutého podle dosavadní právní úpravy.

Za „novou smlouvu“ tak mají být považovány ty dohody o změně pojistné smlouvy, které byly uzavřeny po 21. 12. 2012, a dále obdobné dohody o prodloužení pojistných smluv, které by bez takové dohody jinak zanikly. Naproti tomu „novými smlouvami“ nebudou ty, u nichž je nastaven mechanismus automatického prodloužení (tj. smlouva pokračuje, jestliže žádná ze stran neučiní kroky k jejímu ukončení).  Z pokynů EK také vyplývá, že za „nové smlouvy“ nemají být považovány „automatické“ změny či úpravy jednotlivých prvků stávající smlouvy, u nichž se nepožaduje souhlas pojistníka (běžnou součástí pojistných smluv kapitálového životního pojištění jsou třeba ujednání umožňující přizpůsobit placené pojistné a tudíž i pojistné plnění vývoji inflace), a „aktivace“ předem sjednaných „prvků“ pojištění.

Otázka technických rezerv

Kromě posouzení, jaké smluvní ujednání bude „novou smlouvou“ a jaké nikoli (a s tím související stanovení pojistného), čeká pojišťovny další nelehký úkol. Tím je správné určení výše technických rezerv. „Unisex pravidla“ se totiž užijí pro stanovení pojistného, avšak pro účely tvorby technických rezerv či uzavírání zajistných smluv je zohlednění existujících rozdílů mezi pohlavími umožněno. Pojišťovny tedy pro tyto účely budou moci i nadále shromažďovat a využívat údaje o pohlavní identitě.

Ty ženy, které se budou chtít vyhnout nechtěnému „dobrodiní nediskriminace“, by měly ještě před 21. 12. 2012 buď sjednat „starou“ pojistnou smlouvu (pokud o jejím sjednání tak jako tak uvažovaly), nebo - pokud již nějakou smlouvu mají - by se měly včas dohodnout s pojišťovnou na změnách, díky nimž bude smlouva dál fungovat s minimalizací nevýhodných zásahů.

Napadá mě ale, zda samotné datum, kdy má novinka nabýt účinnost, není symbolické. K 21. 12. 2012 má podle mayského kalendáře nastat konec světa. Ten sice možná nakonec nepřijde a Vánoc se všichni (spolu s novelou) dožijeme, ale kousek zdravého rozumu se ze světa zavedením této „nediskriminace za každou cenu“ vytratí zcela jistě.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data