Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Automobilky ve 2Q: PSA ve ztrátě bude šetřit, Daimler po slabším poklesu tržeb potvrdil výhled

Automobilky ve 2Q: PSA ve ztrátě bude šetřit, Daimler po slabším poklesu tržeb potvrdil výhled

25.07.2012 9:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, která působí i v České republice, měla v prvním pololetí čistou ztrátu 819 milionů eur. Před rokem ještě hospodařila se ziskem 806 milionů eur. PSA je po Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. Tržby firmě klesly o 5,1 procenta na 29,55 miliardy eur. Na provozní úrovni automobilka dosáhla v 1H12 zisku 4 milionů eur proti očekávané ztrátě 38 mil. eur. Do roku 2015 chce v rámci plánu nákladových úspor ušetřit 1,5 miliardy eur

Management se nyní chystá prosadit už dříve avizované propouštění, v jehož rámci počítá se snížením počtu zaměstnanců asi o deset procent. Díky tomu chce ušetřit až 1,5 miliardy eur. Připravovaná restrukturalizace ve Francii naráží na tvrdý politický odpor. 

Ztráta v automobilové divizi v pololetí činila 662 milionů eur, což je hlavní příčina celkové ztráty. Na ni management upozornil už před pár dny, kdy oznamoval, že z továren automobilky ve Francii bude muset odejít kolem 8000 zaměstnanců.

Německá automobilka Daimler hospodařila ve druhém čtvrtletí se ziskem před úroky a daní (EBIT) 2,24 miliardy eur, což je meziroční propad o 13 procent. Výsledek je však lepší, než se čekalo na trzích, a firma potvrdila i výhled na celý rok. 

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že Daimler vytvoří od dubna do června zisk 2,16 miliardy eur. Analytici ale odhady v minulých dnech snižovali. 

Marže EBIT v divizi Mercedes-Benz Cars klesla na 8,6 procenta, což jen svědčí o tom, že firma čelí tlaku na pokles cen. Před rokem činila marže 10,7 procenta. Marže EBIT patří k základním ukazatelům provozní výkonnosti firmy, vyjadřuje podíl provozního zisku na tržbách. 

Daimler potvrdil, že letos čeká zisk alespoň na úrovni loňského roku. V roce 2011 vydělal zhruba devět miliard eur.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.12.2025
17:08Korinek: Naše děti už pravděpodobně nezažijí stejný trh práce jako my
12:30Trumpova dohoda nestačí: Čína dál brzdí americký přístup k vzácným zeminám
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data