Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Barclays (+7 %) překvapila vyšším ziskem, omluvila se za skandál kolem sazby Libor

    Barclays (+7 %) překvapila vyšším ziskem, omluvila se za skandál kolem sazby Libor

    27.07.2012 11:47, aktualizováno: 27.7. 13:30

    Aktualizováno

    Britská banka Barclays zvýšila v prvním pololetí hrubý zisk o 13 procent na 4,23 miliardy liber, čímž překonala očekávání (dle ankety Bloomberg) nastavené na 3,9 mld. GBP. Pozitivní výsledky kontrastují se zprávami z posledních týdnů ohledně manipulace mezibankovních sazeb. Barclays se za skandál veřejně omluvila a ztracenou důvěru chce získat zpět. Akcie banky na londýnské burze rostou po výsledcích až o 7 % na 164 GBp.

    "Je nám líto těch záležitostí, které se objevily v minulých týdnech. My vnímáme, že jsme zklamali naše klienty i naše akcionáře," přiznal předseda správní rady Marcus Agius. "Věřím ale, že škody, které poznamenaly naši reputaci, můžeme v jejich očích i v očích našich akcionářů napravit a také to uděláme. Soustředíme se nadále na plnění našich finančních cílů," dodal.

    Zisk divize investičního bankovnictví vzrostl v pololetí o 4 procenta na 6,5 mld. GBP, což lze považovat za úspěch v prostředí, kdy banky z Wall Street včetně JPMorgan a Goldman Sachs reportují za první polovinu roku nejslabší příjmy od roku 2008. Divize spotřebitelských úvěrů se soustředila na snížení nákladů i špatných úvěrů a vykázala spolu s divizí korporátního bankovnictví zisk 1,7 mld. GBP, tj. meziročně o 13 procent vyšší. Výnosy z obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami vzrostl o 11 procent na 4,36 mld. GBP.

    Agius také potvrdil, že banka má nadále cíl zvýšit kapitálovou návratnost na 13 procent, tedy zhruba dvojnásobek loňské úrovně. Hodnota vyjadřuje, jak velkou procentní část akciového kapitálu tvoří zisk. Očištěný ROE vrostl za uvedené období na 9,9 z 9,3 procenta.

    Banka nyní hledá nového ředitele i předsedu správní rady. Oba totiž na své funkce rezignovali právě po skandálu se sazbou Libor. Skandál vyplaval na povrch koncem června, kdy se ukázalo, že Barclays zaplatila rekordní pokutu 290 milionů liber, aby urovnala obvinění, že manipulovala mezinárodními sazbami. Proti bance se okamžitě zvedla vlna kritiky za její podnikovou kulturu a přístup k riziku.

    Podle americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) se Barclays snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně, a následně rozhodla, že banka zaplatí pokutu 200 mil. USD. Další peníze zaplatí americkému ministerstvu spravedlnosti a britskému regulátoru FSA. Prezident Barclays Bob Diamond nejdříve oznámil, že se spolu se třemi dalšími vysoce postavenými výkonnými představiteli banky kvůli pokutě vzdá letošních odměn. Skandál však nakonec neustál a 3.7. rezignoval s okamžitou platností na funkci. Svůj post pod tlakem opustili také předseda správní rady Marcus Agius a provozní ředitel Jerry Del Missier. Barclays přiznala, že se v souvislosti s kauzou Libor dále potýká s více žalobami. Agius řekl, že Barclays má snahu volné pozice obsadit. Nenaznačil ale, kdy se tak může stát.

    Akcie Barclays přidávají po pozitivním reportu o hospodaření za první pololetí až 7 procent. Od začátku roku titul odepsal zhruba 12 %.
     

     
    (Zdroj: Bloomberg, čtk, CNBC)


    Čtěte více:

    Skandál s LIBOR kolem Barclays se obrací, míří na vládní místa a do Bank of England
    04.07.2012 13:44
    Skandál kolem banky Barclays se začal obracet a může nakonec dopadnout...
    Po kauze LIBOR žádají Britové vyšetřit ceny benzinu, mluví se o manipulacích
    16.07.2012 10:29
    Motoristé možná platí za benzin víc, než je třeba. Znovu se totiž obje...
    Kauza LIBOR pokračuje: vyšetřování čelí další čtyři banky včetně Société Générale, tvrdí zdroje
    19.07.2012 10:41
    Aféra kolem mezibankovních sazeb LIBOR, v níž byla zatím hlavním akt...

    Váš názor
    •  
      28.07.2012 16:04

      Vážený autore, zamyslete se, prosím nad částkou, kterou Barclays podle Vás zaplatila jako pokutu...Kdyby skutečně zaplatili 290 mld.GBP, pak by museli být sanováni královskou rodinou i celým jejím poddanstvem dalších asi 155 let. Už vím, odkud Blesk a podobné ušlechtilé deníky čerpají své čtivé náměty o jinak nečtivých tématech....
      Hanz
      •  
        30.07.2012 11:03

        Dobrý den, děkujeme za upozornění, šlo samozřejmě o 290 mil. GBP, nikoli 290 mld. GBP. Chybu jsme opravili. Zdraví redakce Patria.cz
        Patria Online
    Aktuální komentáře
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data