Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU obnovila přísun dotací, ČR dostala prvních 9 mld. Kč

EU obnovila přísun dotací, ČR dostala prvních 9 mld. Kč

21.8.2012 11:09, aktualizováno: 21.8. 12:16
Autor: mediafax

Aktualizováno

V průběhu srpna přišly na účet ministerstva financí z Evropské komise první platby po splnění takzvaného akčního plánu, a to v celkové výši 9,3 miliardy korun. Mediafax o faktickém obnovení toku peněz z Bruselu na operační programy v Česku informoval v úterý Jakub Haas z tiskového odboru rezortu.

"Jedná se o platby za ty sektorové a regionální operační programy, u nichž neexistuje překážka k proplacení na úrovni operačního programu. Nejvyšší platba přišla za OP Podnikání a inovace a činila 4,4 miliardy korun," přiblížil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

"Česká republika splnila všechny požadavky, které stanovila Evropská komise v takzvaném akčním plánu. Mimo jiné posílíme nezávislost auditorů, kteří přejdou z úrovně operačních programů přímo pod ministerstvo financí," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Další prostředky zhruba dvě miliardy korun mají do Česka dorazit na přelomu srpna a září. "Ukazuje se, že politik, který strašil opakem, používal stejné know-how jako v dobách, kdy pracoval jako cenzor normalizační televize. Doufám, že urychlená náprava bude provedena i na úrovni těch krajských regionálních operačních programů, u kterých certifikace dosud uvolněna nebyla," dodal ministr Kalousek.

Ministr financí narážel na minulost místopředsedy sněmovny a opoziční sociální demokracie Lubomíra Zaorálka. Ten po absolvování studia marxisticko-leninské filozofie a polické ekonomie na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně nastoupil na začátku 80. let minulého století do Československé televize. V ostravském studiu se tu Zaorálek podílel jako dramaturg například na seriálu z vodohospodářského prostředí Velké sedlo.

Česká republika zápasila o obnovení penězovodu z Bruselu celé letošní první pololetí. V dubnu byli kvůli pozastavenému čerpání financí z unijních fondů v Česku na vizitě i dva evropští komisaři. Praha připravila nápravná opatření požadovaná komisí do konce června, v červenci se pak dozvěděla, že peníze začnou do republiky opět proudit – byť zatím jenom na část programů.

"Obecně budou v druhé polovině roku 2012 žádosti o platbu do Evropské komise zasílány průběžně dle plánu certifikace a postupující implementace v jednotlivých operačních programech," přiblížilo další postup ministerstvo financí.


Váš názor
  • normalizační cenzor
    21.8.2012 14:02

    Pana Zaorálka nemusím, aniž bych věděl , čím se živil v minulém režimu. V současné době už nemusím ani pana alkoholika Kolouska , ekonomického děda vševěda . Docela by bylo zajímavé , kdyby se národ dozvěděl , čím jste se živil vy pane mimistře zeměkoule. Hlavně prosím nepište , jak jste byl režimem poškozován za své, kdysi křesťanské , dnes Topácké vidění světa.
    karel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data