Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Počítačová jednička Hewlett-Packard ve čtvrtletí s rekordní ztrátou kvůli nižším prodejům a odpisům, výhled mírně horší

Počítačová jednička Hewlett-Packard ve čtvrtletí s rekordní ztrátou kvůli nižším prodejům a odpisům, výhled mírně horší

23.08.2012 10:41
Autor: ČTK

Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard ve třetím finančním čtvrtletí hospodařil se ztrátou 8,9 miliardy dolarů ve srovnání se ziskem 1,9 miliardy dolarů před rokem. Podle agentury AP tak zaznamenal nejvyšší čtvrtletní ztrátu za svoji existenci. Měřeno očištěným ziskem na akcii však firma dosáhla kladného výsledku na úrovni 1 dolaru v souladu s odhady (Bloomberg).

Výsledky byly zasaženy poklesem prodeje a rozsáhlými odpisy souvisejícími s převzetím společnosti Electronic Data Systems. Tržby ve čtvrtletí končícím v červenci meziročně klesly o pět procent na 29,7 miliardy dolarů, přičemž naplnily očekávání analytiků v anketě Bloomberg. Firma mírně zhoršila výhled celoročního zisku na 4,05 až 4,07 USD na akcii z dřívějšího rozpětí 4,05 až 4,10 USD (konsensus trhu 4,08 USD), kvůli nejisté situaci na počítačovém trhu a obtížným ekonomickým podmínkám v Evropě a Číně. Akcie podniku po zveřejnění výsledků oslabily o více než čtyři procenta.

Generální ředitelka podniku Meg Whitmanová vyzvala investory k trpělivosti. Dodala, že pracuje na zvyšování tržeb a snižování nákladů. "Stále se nacházíme v počáteční fázi oživení," uvedla. "Jsou před námi problémy, ale věřím, že je dokážeme zvládnout," upozornila.

Whitmanová před necelým rokem vystřídala v čele podniku nepopulárního Léa Apothekera. Správní rada od ní očekává, že podnik v náročném konkurenčním prostředí nasměruje k novému růstu.

Hewlett-Packard nyní prochází rozsáhlou restrukturalizací. Společnost koncem května oznámila, že hodlá zrušit 27.000 pracovních míst, což odpovídá osmi procentům její celkové pracovní síly. Plán by měl přinést roční úsporu až 3,5 miliardy dolarů.

Finanční ředitelka Cathie Lesjaková uvedla, že firma chce do konce finančního roku zrealizovat zhruba polovinu plánovaného snížení počtu zaměstnanců. Ve třetím finančním čtvrtletí společnost zrušila 4000 pracovních míst.

Společnost Hewlett-Packard v roce 2008 koupila poskytovatele technologických služeb Electronic Data Systems za 13 miliard dolarů. Ve druhém čtvrtletí byla nucena snížit účetní hodnotu aktivit tohoto podniku o osm miliard dolarů.


Váš názor
  • Kolos na hliněných nohách
    23.08.2012 11:39

    Je třeba si uvědomit, že tento kolos žije především z předraženého spotřebního materiálu, ale lidé už ztrácejí trpělivost a nechce se jim platit až stonásobně víc, než je reálná cena...
    Inky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y