Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Crédit Agricole ve 2Q propadl zisk o 67 % kvůli ztrátám v Řecku a Itálii. Prodej Emporiki vázne a dále tíží

Crédit Agricole ve 2Q propadl zisk o 67 % kvůli ztrátám v Řecku a Itálii. Prodej Emporiki vázne a dále tíží

28.08.2012 10:23, aktualizováno: 28.8. 10:46

Aktualizováno

Na třetí největší francouzskou banku značky Crédit Agricole dolehla dluhová krize v Evropě – 370 milionů si ze zisku za druhý kvartál ukrojila řecká divize a dalších 427 milionů byly odpisy v rámci druhé největší italské banky Intesa Sanpaolo. Výsledkem je meziroční pokles ziskovosti za tři měsíce do konce června z loňských 339 milionů eur na 111 milionů eur. Devět analytiků v průzkumu agentury Bloomberg bylo však ještě skeptičtějších, když došli ke konsensuálnímu odhadu ztráty 19 milionů eur. V případě provozní ziskovosti byl meziroční propad dokonce 71% až na 315 milionů eur.

Problémy Crédit Agricole v Řecku však neskončily s druhým kvartálem. Hned v červenci totiž tato francouzská bankovní skupina podle dnešní zprávy poskytla své tamní bance Emporiki kapitálovou injekci o objemu 2,3 miliardy eur.

Crédit Agricole již v červnu ohlásila, že chce ztrátovou Emporiki prodat. Řecký státní fond pro podporu bank (HFHF) podle zdrojů agentury Reuters již dříve uvedl, že prodej Emporiki schválí jen v případě, že prodávaná banka bude plně solventní a rekapitalizována. Proto zřejmě Crédit Agricole pumpuje do ztrátové banky další prostředky. Zájem o koupi banky, která po celém Řecku provozuje 340 poboček, zaměstnává asi 7600 lidí a loni utrpěla ztrátu 1,5 miliardy eur, vyjádřily banky National Bank of Greece, Eurobank a Alpha Bank.

Za poslední dva měsíce však o pokračování jednání nejsou další zprávy. „Zatím nepadlo žádné rozhodnutí ohledně vstupu do pokročilejší fáze jednání o jakékoli z nabídek,“ uvedla dnes Crédit Agricole spolu s výsledky a dodala, že nyní jedná s řeckou centrální bankou, tamním státním fondem pro podporu bank (HFHF) a Evropskou komisí o nutných podmínkách prodeje.

Řecké banky jsou od počátku dluhové krize před dvěma a půl roky pod tlakem na integraci, která by jim pomohla přežít krizi, provázenou odlivem vkladů z bank. Prodej Emporiki by podle analytiků mohl odstartovat dlouho očekávanou vlnu fúzí a akvizicí. Za další možný objekt zájmu se považuje státem vlastněná Hellenic Postbank.

Akcie Credit Agricole od počátku letošního roku do včerejšího závěru ztratily 1,8 procenta proti 6,7% zisku referenčního indexu evropských bank Stoxx 600. Dnes na pařížské burze reagovat titul na nové informace od banky zprvu poklesem i o více než procento, ale hodinu po otevření v rámci volatilního obchodování otočil směr a naopak inkasoval mírné zisky.

Asi 56 procent banky Crédit Agricole vlastní lokální družstevní banky. Crédit Agricole se nyní zbavuje aktiv, která pocházejí z půjček obchodním společnostem, a ruší nepovedený plán expanze. V plánu má teď návrat na trh pro drobnou klientelu ve Francii.

(Zdroj: Crédit Agricole, Bloomberg, Reuters, ČTK, Boursorama)


Čtěte více:

Řeckou Emporiki chtějí od Crédit Agricole koupit 3 řecké bankovní domy. Francouzi do ní ale nejdříve musejí zainvestovat
09.08.2012 9:53
Nabídku na koupi problematické řecké banky Emporiki podaly dnes její f...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie
14:24Big Short: Burry věští, že Nvidia a Palantir nejsou tak „naprogramované“ na růst, jak se zdá
13:01BYD zřejmě sesadí Teslu z trůnu. Čínský gigant míří k pozici světové jedničky v elektromobilech
12:37Zapomeňte na Muska! Larry Ellison je skutečný král technologií roku 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data