Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Albánský ČEZ se dostává do druhotné platební neschopnosti. Vláda chce daně, zákazníci dluží víc

    Albánský ČEZ se dostává do druhotné platební neschopnosti. Vláda chce daně, zákazníci dluží víc

    03.09.2012 9:01, aktualizováno: 3.9. 9:27
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktualizováno

    Albánská odnož tuzemské energetiky ČEZ se dostává do situace druhotné platební neschopnosti. Vláda vyzvala ČEZ k zaplacení dodatečné daně v rozsahu 23 milionů  eur, energetika ale přešla do protiútoku a pohrozila odpojením klíčových státních firem, protože samotné nedoplatky jí jsou v rozsahu větším. Teprve to podle mluvčí společnosti „zabralo“ a část dlužných částek byla uhrazena. Kvůli nezaplaceným odběrům ale samotný CEZ Shpërndarje dluží provozovateli elektráren zhruba 1,6 miliardy korun. Uvádí to list LN.

    Albánské úřady podle listu uvalily na tamní dceřinou společnost CEZ Shpërndarje dodatečnou daň 23 milionů eur, tedy v přepočtu 575 milionů korun. Daň vymáhají, ačkoli samotný ČEZ podle svého vyjádření nedostal zaplaceno, přesto má odvést DPH a daň z příjmu. "Tento přístup ČEZ ale zásadně odmítá," říká mluvčí společnosti Barbora Půlpánová pro LN. ČEZ přešel do ofenzívy a pohrozil odpojením státem vlastněných vodárenských podniků, aby se domohl splacení dluhů v celkové výši 1,1 miliardy korun. Podle mluvčí Půlpánové až tyto krajní prostředky vedly k úspěchu a albánská vláda uhradila aspoň část dluhu.

    Společnost CEZ Shpërndarje (v překladu ČEZ Distribuce) již v minulých měsících odpojila od sítě celé vesnice, v nichž za dodanou elektřinu nikdo neplatil. Vesničané v některých případech dokonce fyzicky napadli zaměstnance distribuční firmy, píší LN.

    ČEZ v zemi se dostává do druhotné platební neschopnosti. Jak uvedl albánský zpravodajský portál Gazeta-Shqip.com, CEZ Shpërndarje dluží státem vlastněnému provozovateli elektráren KESH částku devět miliard leků (cca 1,6 mld. Kč). Již loni přitom firma varovala, že pokud se podmínky podnikání v Albánii nezmění, prodělá zde během tří let až 10 mld. . Provozní ztráta před odpisy z podnikání v Albánii za první pololetí roku dosáhla 2,3 miliardy korun, ukázaly poslední výsledky.

    Ve prospěch skupiny ČEZ se v dubnu během návštěvy Tirany osobně přimlouvali premiér Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který bude situaci s vedením firmy tento týden řešit. "Osobně se na to zeptám šéfa ČEZ Daniela Beneše," řekl LN Kuba.


    (Zdroj: LN, ČEZ, Bloomberg)


    Čtěte více:

    ČEZ ve 2Q překonal ziskovostí i nejlepší odhady. Oznamuje posun v Albánii
    10.08.2012 8:24
    Energetická skupina ČEZ ve druhém čtvrtletí letošního roku překonala i...
    ČEZ - Posun v Albánii, větší expozice vůči tržním cenám elektřiny trvá (konf. hovor po 2Q)
    13.08.2012 14:14
    Management elektrárenské skupiny ČEZ v pátek v podvečer pro investory ...

    Váš názor
    •  
      03.09.2012 13:13

      Mafie v Albánií je silnější než u nás.
      Homo
      •  
        20.09.2012 9:58

        Financni urad v cechach se chova stejne dan ze zisku se plati bez ohledu na uhrazeni faktury a DPH take.
        L
    • Vymáhat dodržování smluv
      03.09.2012 11:09

      Tak albánské vesnice jsou v prvotní platební neschopnosti, ČEZ Shperdanje v druhotné a my v třetotné. Tak na co si platíme gripeny, chemické prapory a válečné loďstvo? Neplatíš faktury, tu máš právní dohled české armády.
      Pracovitý Prosecký
    • DOBŘE JIM TAK
      03.09.2012 10:30

      TAK PROČ TAM LEZLI?S TÍM MUSELI POČÍTAT,ZODPOVĚDNÍ HLAVU NA ŠPALEK A PODÍL V ALBÁNII URYCHLENĚ PRODAT!!!
      malomedvědice
    •  
      03.09.2012 9:54

      Albánska obchodná kultúra v praxi. Tí platia načas len za orgány a koks aj to nie zlatom ale olovom.
      VSE LIMITED
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data