Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise si brousí zuby na auditory

Evropská komise si brousí zuby na auditory

10.09.2012 5:30
Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Na půdě EU se chystají rozsáhle změny v oblasti právní regulace auditu, které jsou podle Evropské komise reakcí na finanční krizi z roku 2008. Přesněji řečeno na úlohu, jakou při jejím vzniku sehráli auditoři. Krize totiž odhalila výrazné slabiny povinných auditů, zejména u subjektů veřejného zájmu, jako jsou velké banky či kótované společnosti. To lze demonstrovat například na tom, že přestože během let 2007-2009 vyšly najevo obrovské ztráty některých světových finančních institucí, zejména bank, výsledkem auditů provedených před vypuknutím krize byly kladné zprávy auditora.

Evropská komise proto na výzvu Evropského parlamentu situaci v oblasti auditů zmapovala. Jako problém označila hlavně to, že se audit stal v podstatě jednou z mnoha komerčních služeb, a tudíž jde těžko zajistit jeho prokazatelnou nezávislost. Dále je potíží slabá konkurence na trhu auditorských služeb, protože v drtivé většině případů provádí audity subjektů veřejného zájmu některá z firem tzv. „velké čtyřky“. Tyto nedostatky se dle Komise nedají vyřešit právní regulací na úrovni jednotlivých členských států, naopak je třeba je koordinovat v celé EU.

Návrat ztracených hodnot

Proto Komise předložila návrh novelizace takzvané osmé směrnice, která se týká auditu a konsolidovaných účetních závěrek.  K tomu navíc přišla i se zcela novým nařízením, které bude upravovat specifické požadavky na povinný audit subjektů veřejného zájmu. Jeho cílem je vrátit auditům nezávislost, nestrannost, transparentnost a hodnověrnost, tedy hodnoty, které mnohdy byly v minulých letech spíše v pozadí.

Jedno z nových pravidel má auditorským společnostem zakázat, aby poskytovaly svým klientům vedle auditu zároveň i jiné služby, které nezávislost auditu ohrožují. Takovým servisem je například vedení účetnictví, daňové poradenství, právní služby, zpracování cenových odhadů či investiční poradenství. Tento zákaz se zřejmě nejcitelněji dotkne velkých hráčů na trhu. K posílení nezávislosti má přispět i zákaz, respektive omezení řídících či majetkových účastí auditorů v auditovaných společnostech.

Aby se zvýšila konkurence mezi auditory, stanoví navíc nařízení pravidlo o povinné obměně zvoleného auditora maximálně po 6 (případně 8) letech. Toto omezení je reakcí na nijak výjimečnou situaci, kdy auditované společnosti pověřují svým auditem stále jednu společnost, a to v průběhu i několika desítek let. Novinku zřejmě přivítají hlavně malí auditoři, kteří tak dostanou příležitost získat více zajímavých klientů než v minulosti. Samotná povinná obměna auditorů však nebude v České republice velkou změnou. Do českého právního řádu byl totiž princip povinné rotace pro klíčové auditorské partnery zaveden díky implementaci osmé směrnice už dříve.  Nařízení pouze zpřísní lhůty, ve kterých musí k obměně auditorů docházet. Změny nastanou i v procesu výběru auditora. Společnosti totiž budou muset při výběru auditorů organizovat tendry.  

Zatím není úplně jasné, kdy by měla být nová právní úprava schválena. Evropský parlament by se jí měl zabývat příští rok v únoru, postupovat podle nových pravidel by se mělo pravděpodobně za 2 roky po nabytí platnosti.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data