Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK chce zastavit ČR proplácení dotací ve výši 20 mld. Kč kvůli špatnému hospodaření

EK chce zastavit ČR proplácení dotací ve výši 20 mld. Kč kvůli špatnému hospodaření

07.09.2012 8:26, aktualizováno: 7.9. 10:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropská komise (EK) chce zastavit České republice proplácení dotací evropských fondů ve výši téměř 20 miliard korun z projektů v dopravě, životním prostředí a v Ústeckém kraji. Souvisí to se špatným spravováním evropských peněz, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). 

Deník zjistil, že u tří neproblematičtějších operačních programů Brusel navrhuje Praze neproplatit 19,8 miliardy korun. Češi nyní se zástupci EK vyjednávají, aby se tato částka snížila. EK sice v červenci zastavené proplácení dotací po čtyřech měsících obnovila, ale nejhorší nesrovnalosti řešila zvlášť. 

"Jednání stále probíhají. Záměr je najít shodu co nejdříve, aby EK uvolnila platby u operačních programů ještě letos," řekl listu mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. 

Nejhůře je na tom program Doprava, který by měl přijít o 12,5 miliardy ze 170 miliard, které Česko může vyčerpat v sedmiletém rozpočtu. EK se v minulosti nelíbila dostavba dálnice D8, most v Kolíně nebo silnice v Nymburku kvůli předražení nebo manipulaci se zakázkami, vše z doby ministra Aleše Řebíčka (ODS). 

Další tři miliardy chce Brusel stáhnout z ústeckého programu Severozápad, který vyšetřuje policie, a 4,3 miliardy korun z programu Životní prostředí. Komise zastavila i dotace v programu Rybářství, zřejmě kvůli vyšetřování hejtmanských zásahů do čerpání fondů ve středních Čechách.

Ze 17 operačních programů našel Brusel potíže celkem u sedmi a jejich proplácení dočasně zablokoval. U největších z nich vyčíslila EK chybovost na 12 procent. A ta nehodlá proplatit státu za to, že užití peněz správně neohlídal, píše deník. Znamená to, že stát zaplatil projekt a teď z Bruselu nedostane celou částku. Peníze tedy budou chybět na jiné silniční stavby.

"‚Ztráta‘ letošního rozpočtu se v současnosti nedá určit. Případná korekce se vztahuje jak k příjmům letošního rozpočtu, tak k rozpočtu příštího roku, ale zejména let předchozích, kvůli systému předfinancování," uvedl mluvčí MF Jakob pro MfD. Sám ministr financí Miroslav Kalousek tuto neděli v České televizi připustil, že se do rozpočtu negativně promítne deset miliard příští rok. Dodal však, že se účetně objeví až v roce příštím roce.

(Zdroj: MfD, ČTK, MediaFax)


Váš názor
 • A můžš se někdo divit.....
  07.09.2012 20:11

  vy by jste dali milionove dotace např. cikanum aby s nimi hospodarili posvém a jeden z hlavních "opatrovatelu" těchto peněz by "operoval a dělal zákony" z vězenské vazby" ala poslanec a exhejtman s lidmi které do úřadu on dosadil tam " úřadují" stále.
  Zelenka
 •  
  07.09.2012 10:48

  Co MF v čele s p. Kalouskem pos.... , musí příští rok dostat z důchodců
  Bobo
 • Mnoho úředníků, mnoho šikany, katastrofální výsledek
  07.09.2012 10:39

  Každý, kdo má nějakou zkušenost s čerpáním dotací jako nestátní subjekt, potvrdí, že kontrola je mnohastupňová, dohlíží se na to, aby mzda nepřekročila výši v místě obvyklou, aby se nenakoupilo více papíru a neprojel kilometr zbytečně. Prověřování trvá řadu měsíců a každá chyba je nekompromisně zkrácena. To všechno v situaci, kdy neziskové organizace nebo občanská sdružení pracují zadarmo bez odborníků a často bez odměny. Co dělají stovky státních úředníků, dobře placených za administrativu projektů? Nemají nic jiného na starosti. Nemusejí se strachovat, z čeho zaplatí nájem kanceláře, elektřinu nebo mzdu!!!!
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m