Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    MMF predikuje nižší globální růst... denní přehled Trhy, data, výsledky

    MMF predikuje nižší globální růst... denní přehled Trhy, data, výsledky

    09.10.2012 17:53
    Autor: Research, Patria Finance

    Akciové indexy v Evropě dnes otvíraly převážně v plusu, když jim podporu dodalo obchodování v Asii. Zejména čínský index Shanghai Composite si totiž připsal slušný zisk (+2 %), po zprávách, že tamní centrální banka pokračuje v dodávkách likvidity na peněžní trh na podporu své ekonomiky. Velmi rychle ale převážily ty méně povzbudivé zprávy, například včerejší snížení výhledu globálního růstu od MMF, či varování stejné instituce před riziky deflace v Evropě. Mario Draghi následně svým projev v Evropském parlamentu poslal eurodolar téměř o 1 % níže z úrovní 1,30 až lehce nad hranici 1,29 a spolu s ním i další riziková aktiva. Většina sektorů v indexech DAX či FTSE 100 krátce před koncem obchodují mírně v záporu, když výjimkou jsou například v Londýně kótovaní těžaři (+1,5 %), kde převážil vliv Číny. Větší domácí tituly se dnes příliš nepohnuly, přidaly defenzivnější Telefónica CR a Komerční banka, naopak mírně ztratili ČEZ i Erste. Po otevření v Americe výrazně ztrácí KIT digital (-4 %).

    Finanční trhy v číslech:
      9.10.   8.10.   Změna za den   Změna za rok
    3M Pribor 0,71 0,71 0 -0,47
    2Y IRS 0,81   0,83   -0,02   -0,61
    10Y IRS 1,63 1,67 -0,04 -0,65
    CZK/EUR 24,98   24,95   0,10%   1,20%
    CZK/USD 19,34 19,23 0,60% 8,20%
    USD/EUR 1,2916   1,2974   -0,40%   -6,40%
    PX 986 981,6 0,40% -30,70%
    S&P 500 1454,2   1454,7   0,00%   20,00%
    DJ STOXX 50 2544,1 2545,2 0,00% 11,70%

     
    ČR:
    Index spotřebitelských cen se v září snížil o 0,1 % a přesně naplnil očekávání. Nejvýrazněji se minulý měsíc měnily ceny pohonných hmot, rekreace a oblečení. Meziroční inflace se mírně zvýšila na 3,4 %. Jádrová inflace nadále zůstává mírně záporná. Na konci letošního roku by měla inflace klesnout pod 3 %. Odhad na příští rok je závislý na osudu sazeb DPH. 
     
    MMF snížil odhad  HDP pro ČR na letošní a příští rok. V jarní prognóze fond počítal s růstem HDP o 0,1 , resp. 2,1 %. Nová prognóza počítá letos s poklesem o 1,1 % a příští rok s růstem o 0,8 %.

    O černouhelnou elektrárnu Dětmarovice se ucházejí 4 zájemci, uvedla pro ČTK mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Jména zájemců o koupi elektrárny ani bližší informace o jejich nabídkách však společnost zatím nezveřejnila.

    Nastupující šéf OKD, ze skupiny NWR, Ján Fabián se chce zaměřit hlavně na efektivitu těžby a navázat na bezpečnost práce. Jeho hlavním úkolem bude podle jeho slov vypořádaní se s těžkými ekonomickými časy, řekl v rozhovoru pro IHNED. Fabián také připustil, že první indicie naznačují, že v příštím roce firma zřejmě vytěží méně než letos plánovaných úrovní kolem 11 milionů tun. Nadále však předpokládá fluktuaci těžby mezi deseti a jedenácti miliony tun uhlí. O pozastaveném projektu Debiensko se má rozhodnout do konce roku. Akcie NWR i v kombinaci s razantním snížením cílové ceny dnes v Praze ztratily 1,5 %.

    Evropa:
    Druhý největší ruský mobilní operátor OAO MegaFon chystá IPO o objemu 3 mld. USD. Do prodeje by měl jít 20procentní balík akcií, prodávat bude samotná společnost i švédský akcionář TeliaSonera. S akciemi se bude obchodovat v Londýně a Moskvě. Dividendový výplatní poměr by měl dosahovat 50 % čistého zisku.

    USA:
    Pojišťovna MetLife hodlá rozšířit svůj záběr i o správu aktiv třetích stran, jmenovitě jiných pojišťoven, penzijních fondů, nebo státních investičních fondů. Investice by se měly soustředit do oblastí realit a privátního dluhu. Akcie mírně ztrácejí.

    Ostatní:
    Globální ekonomický růst by podle čerstvé prognózy MMF měl letos zpomalit na 3,2 % z loňských 3,8 %, v předchozí prognóza byla o 0,2 procentního bodu vyšší. Odhad pro příští rok klesl o 0,3 procentního bodu na 3,6 %. Co se týče klíčových ekonomik měl by HDP eurozóny letos klesnout o 0,4 % a příští rok stoupnout o 0,2 %. V případě USA fond předpokládá růst o 2,2 %, resp. 2,1 %.

    Očekávané firemní události:
      Společnost Výsledky za Očekávané EPS
    Costco Wholesale 4Q12 1,304 USD

    Tip: T.O.P. – Trhy o páté z Patria.cz

    Denní komentované shrnutí událostí na finančních trzích u nás i ve světě, odesíláno v pracovních dnech mezi 17. a 18. hodinou. Přihlaste se k odběru nového souhrnu ZDE!


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii
    29.07.2026
    23:07Meta po výsledcích padá o 8 %, Microsoft těží ze silného růstu Azure

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m