Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obavy z recese se nekonají: Mzdy v Německu rostly v létě nejrychleji za téměř 4 roky

Obavy z recese se nekonají: Mzdy v Německu rostly v létě nejrychleji za téměř 4 roky

29.10.2012 16:39
Autor: ČTK

Mzdy v Německu vzrostly v červenci v meziročním srovnání o 3,2 procenta a zaznamenaly nejrychlejší nárůst za téměř čtyři roky. Dnešní údaje spolkového statistického úřadu ostře kontrastují se situací ve většině ostatních zemí eurozóny, kde mzdy klesají a nezaměstnanost se zvyšuje. 

Tempo růstu mezd bylo nejrychlejší od října 2008, kdy dosáhlo 3,4 procenta a výrazně překročilo inflaci, která se pohybuje kolem dvou procent. Údaje podle agentury Reuters posílily naděje ekonomů na to, že němečtí spotřebitelé zvýší nákupy, a Německo tak prostřednictvím dovozu podpoří ekonomiky svých evropských partnerů. 

Němci sice tradičně raději spoří, než utrácejí, nálada mezi spotřebiteli se však podle měření z tohoto měsíce dostala nejvýše za více než pět let. To naznačuje, že domácí poptávka by mohla zachránit největší evropskou ekonomiku před následováním ostatních zemí eura do recese. 

Rainer Bispinck, který vede mzdové archivy v Nadaci Hanse Böcklera, očekává v celém letošním roce zvýšení mezd o 2,7 procenta. Loni mzdy Němců rostly jen o 1,5 procenta. 

Německé mzdy v letošním roce průběžně zrychlují růst. Podle měření, které úřad uskutečňuje každé tři měsíce, se v lednu mzdy zvýšily o dvě procenta a v dubnu o 2,2 procenta. 

Podle mzdových statistik se reálné mzdy Němců v letech 2001 až 2009 snížily o 6,3 procenta, a Německo tak bylo jedinou zemí Evropy, kde mzdy v prvním desetiletí nerostly. To zajistilo Němcům konkurenční výhodu a pomohlo to zemi obstát bez větších šrámů ve finanční krizi i nynější dluhové krizi eurozóny. 

Německému trhu práce výrazně pomohly reformy sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera z minulého desetiletí a mzdová umírněnost odborů. V ostatních zemích eura se tehdy zvyšovaly mzdy mnohem rychleji než v Německu, což dál podkopalo jejich konkurenceschopnost. To výrazně přispělo k dluhové krizi a nyní vede k prudkému růstu nezaměstnanosti

Počet nezaměstnaných v Německu se sice v posledních šest měsících pod tlakem nové recese v zemích eura mírně zvyšoval, stále ale zůstává blízko nejnižší hodnoty od znovusjednocení země. Míra nezaměstnanosti zůstala v září na 6,8 procenta. 

Počet nezaměstnaných ve Francii překročil tři miliony a je nejvyšší za 13 let. V Řecku a ve Španělsku míra nezaměstnanosti překračuje 20 procent. V celé eurozóně míra nezaměstnanosti v srpnu činila rekordních 11,4 procenta. 

Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. Ve druhém čtvrtletí jeho hrubý domácí produkt zpomalil mezičtvrtletní tempo růstu na 0,3 procenta z 0,5 procenta a oslabování se pod vlivem recese ve zbytku eurozóny čeká i ve zbytku roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index