Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká energie prý nabízí za Dětmarovice 7 miliard Kč, NWR prý jen 300 milionů Kč

Česká energie prý nabízí za Dětmarovice 7 miliard Kč, NWR prý jen 300 milionů Kč

31.10.2012 8:55
Autor: IHNED.cz

Nabídkové řízení na koupi černouhelné elektrárny společnosti ČEZ (709 CZK, 0,00%) – severomoravských Dětmarovic – vyústilo v překvapení. Nejvyšší sumu za elektrárnu nabídla společnost Česká energie. Podle zdroje, detailně informovaného o soutěži, je ochotna zaplatit až sedm miliard korun.

Dosavadní favorit soutěže, Energetický a průmyslový holding (EPH), za nímž stojí kapitálově silné skupiny PPF a J&T, si elektrárnu cení jen na 600 milionů.

Další nabídku poslala společnost NWR (82 CZK, -0,89%) (jejím spolumajitelem je finančník Zdeněk Bakala, který je vlastníkem společnosti Economia, vydavatele HN). Podle informací HN nabízí pouhých 300 milionů.

Čtvrtým zájemcem je havířovská společnost Gascontrol, dodavatel energetických zařízení a služeb, majitel malé sítě benzinových stanic, již vlastní Mieczyslaw Molenda a František Sasyn. Výši jejich nabídky se HN nepodařilo zjistit. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrdil čtveřici zájemců, nabídkové ceny ale nekomentoval. 
 
„Je pravda, že se o Dětmarovice ucházíme, o ceně a dalších detailech ale mluvit nemohu,“ řekl HN spolumajitel České energie Eduard Pálka. A proč o elektrárnu soutěží? „Chceme rozšiřovat naše aktivity, máme zájem o výrobu elektřiny,“ dodal Pálka. Nechce ale vysvětlit, z čeho by koupi on a jeho společníci Marek Černý a Ladislav Dráb hradili.

Česká energie patří ke středně velkým domácím obchodníkům s elektřinou a plynem. Tržby má lehce přes miliardu korun, zisk přes 30 milionů. Vystupuje ale jako velký investor – ve spolupráci se státním podnikem Diamo staví v Rožné zásobník plynu za šest miliard korun.

Nabídka České energie za Dětmarovice je překvapivě vysoká. Lidé z energetické branže odhadovali, že se cena bude pohybovat nejvýš ve stovkách milionů. I ČEZ si podle informací HN Dětmarovice ocenil jen na půlmiliardu.

Elektrárna Dětmarovice leží v blízkosti polských hranic a s výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku. ČEZ na počátku října obdržel čtyři nabídky na její koupi, nyní je posuzuje.

ČEZ prodává své uhelné elektrárny, aby získal finanční prostředky, ale především, aby přesvědčil Evropskou komisi, že neomezuje konkurenci.

ČEZ nabízí k prodeji pět elektráren: Počerady, Chvaletice, Tisovou spolu s Mělníkem 3 a Dětmarovice. Podle dohody o urovnání s Evropskou komisí musí česká společnost prodat jednu z pěti elektráren o výkonu nejméně 800 megawattů. ČEZ ale nevylučuje, že elektráren prodá více, pokud budou nabídky zajímavé.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Nové jaderné elektrárny v Británii postaví Japonci. Koupili projekt od RWE (35,01 EUR, 0,73%) a E.ON

Když si koupíte elektrárnu od Rusů, budete s nimi svázáni napořád, varují Američané


Váš názor
  • jen tak dale
    31.10.2012 11:01

    co to je za zmrdy ,at zkusí ty hovada z čezu postavit takovou elelktrárnu za pul miloiardy,to se jim to prodává k..vam zasraným ,když to nemuseli stavět jen to ukradli a ted si chtějí namastit kapsu jedeme do prdele vážení banda kapitalistických ,co to říkám komunistický převlečkabátníků to tady rujnuje zodpovědně a my jen čumíme a čumíme
    XXX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.