Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Debata o rozpočtu EU je na mrtvém bodě, ČR může stoupnout deficit

Debata o rozpočtu EU je na mrtvém bodě, ČR může stoupnout deficit

13.11.2012 15:51
Autor: ČTK

Jednání o navýšení rozpočtu Evropské unie na letošek a o podobě rozpočtu EU na rok 2013 se výrazně zkomplikovaly. Zástupci Evropského parlamentu, kteří by se na tom dnes večer měli v rámci smírčího řízení pokusit dohodnout se členskými státy, totiž prý podle některých ministrů odmítají zasednout k jednacímu stolu. Pokud by se ale obě strany nedohodly, hrozí, že by o více než 0,5 procenta HDP mohl stoupnout letošní deficit českého rozpočtu. Ten nyní počítá se schodkem 105 miliard

"Ta situace se nám parádně zkomplikovala," řekl slovenský ministr financí Peter Kažimír. Lhůta pro dosažení dohody mezi státy a parlamentem vyprší dnes o půlnoci. Obě instituce o rozpočtu musí rozhodnout společně, zatím se ale velmi výrazně odlišují v názorech na jeho podobu. 

Pokud se nedohodnou, hrozí, že členským zemím nebudou letos z unijního rozpočtu proplaceny peníze ze strukturálních fondů EU. Problémy by se dotkly i programů na výzkum či studentských výměn Erasmus. 

"Očekáváme do konce roku proplacení ještě zhruba jedné miliardy euro," nastínil český ministr financí Miroslav Kalousek, o jakou částku se v případě ČR jedná. "Pokud nebude Evropská komise solventní, tak o ty peníze sice nepřijdeme, ale nedorazí v letošním roce, což bude mít pochopitelně dopad do salda veřejných rozpočtů roku 2012," řekl novinářům v Bruselu. 

Podobně by na tom bylo i Slovensko. To má v neproplacených fakturách 360 milionů eur a případný dopad na deficit by byl letos kolem půl procenta HDP

Pokud do půlnoci dohoda nebude, bude muset celý proces dojednávání začít znovu. To by prý znamenalo zpoždění o týdny. Kvůli tomu by se mohly také ještě více zkomplikovat už tak velmi citlivá a ostrá jednání o dlouhodobém rozpočtu unie na roky 2014 až 2020. "Ta situace je vážná," podotkl Kažimír s tím, že nejbližší hodiny ukážou, zda se podaří europoslance přitáhnout zpět k jednacímu stolu. Zdroje ze zákonodárného sboru tvrdí, že europoslanci jednat chtějí. 

Celá otázka je komplikovaná i kvůli tomu, že se o všem jedná v jednom balíku, což prosazuje část zemí. Jednak jde o rozpočet pro rok 2013, u něhož chce parlament mnohem výraznější navýšení výdajů než některé země unie, jednak o zalátání "děr" v letošním rozpočtu. 

Jde například o více než 670 milionů eur na pomoc Itálii, kterou na jaře postihla série zemětřesení, a zhruba devět miliard eur na vyřešení starých závazků, jež je nyní třeba uhradit. Podle Kalouska je možné, že se EU nakonec shodne alespoň na poskytnutí peněz Itálii. Jinak příliš optimistický před dnešním večerním zasedáním ministr kvůli odmítavému postoji zákonodárců nebyl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:50PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC