Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
STEM: Mezi prezidentskými kandidáty si největší naději na úspěch stále drží Jan Fischer

STEM: Mezi prezidentskými kandidáty si největší naději na úspěch stále drží Jan Fischer

15.11.2012 16:27
Autor: mediafax

Podle průzkumu agentury STEM, jehož výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek, má největší naději na úspěch v prezidentských volbách Jan Fischer. Za ním v žebříčku popularity zůstávají Jiří Dienstbier (ČSSD) a Miloš Zeman (SPOZ), kterým dýchá na záda do průzkumu nově zařazený Tomio Okamura.

Nejpřijatelnějšími kandidáty pro reprezentativní soubor 1062 obyvatel České republiky starších 18 let jsou podle průzkumu Jan Fischer, Jiří Dienstbier (ČSSD) a Miloš Zeman (SPOZ). Za ně se s mírným odstupem zařadil v listopadu nově do průzkumu zařazený Tomio Okamura.

Skupinu průměrně přijatelných uchazečů o Hrad tvoří Karel Schwarzenberg (TOP 09), ten oproti minulému měsíci mírně zvýšil svůj náskok na Přemysla Sobotku (ODS), dále pak Vladimír Dlouhý, Táňa Fischerová, Jana Bobošíková (Suverenita) a Zuzana Roithová (KDU-ČSL). K této skupině se přibližuje i Vladimír Franz.

V poslední skupině "outsiderů" se podle výsledků umístili Klára Samková a tajemník současného prezidenta Ladislav Jakl. Tato dvojice však nenasbírala potřebných 50 tisíc podpisů od občanů pod petici a ve volbách se tak již neobjeví. Průzkum byl ale konaný ještě před konečným termínem odevzdání kandidatury (6. 11.) a proto jsou ještě mezi kandidáty zařazeni.

V porovnání s předchozím průzkumem došlo téměř u všech kandidátů (s výjimkou Bobošíkové, Roithové, Samkové a Jakla) k mírnému posílení míry jejich přijatelnosti.

Svůj hlas by v současné době dalo nejvíce voličů Janu Fischerovi (49 procent), pomyslné druhé místo patří Miloši Zemanovi, kterého by volilo 27 procent dotazovaných, a na třetím místě následuje Jiří Dienstbier s 22 procenty. Tomio Okamura je s relativně těsným odstupem (18 procent) čtvrtý. Vyrovnané je postavení Karla Schwarzenberga (10 procent) a Přemysla Sobotky (9 procent). V porovnání s říjnovým průzkumem došlo k menšímu oslabení volebního potenciálu u Bobošíkové, Dienstbiera, Zemana, Sobotky a Dlouhého, naopak minimálně posílil Fischer a Franz.

Historicky první přímá volba prezidenta se očekává s velkým zájmem veřejnosti. Data z přelomu října a listopadu ukazují, že účast v prezidentských volbách by mohla být téměř dvoutřetinová. Od září se dokonce počet lidí chystajících se k volbám zvýšil z 64 na 68 procent. Pouze zhruba desetina dotázaných účast odmítá.

Výsledky pocházejí z výzkumu STEM provedeného na reprezentativním souboru 1062 obyvatel České republiky starších 18 let, který se uskutečnil ve dnech 27. října až 5. listopadu 2012. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru.

Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, první kolo přímé volby hlavy státu se uskuteční 11. a 12. ledna příštího roku.

Tabulka volebního potenciálu prezidentských kandidátů

PořadíKandidát (politická strana)Září 2012 (v %)Říjen 2012 (v %)Listopad 2012 (v %)
1.Jan Fischer (nezávislý)474749
2.Miloš Zeman (SPOZ)283027
3.Jiří Dienstbier (ČSSD)182622
4.Tomio Okamura (nezávislý)nezahrnutnezahrnut18
5.Karel Schwarzenberg (TOP 09)101010
6.Přemysl Sobotka (ODS)8119
7.Vladimír Dlouhý (nezávislý)675
8.Jana Bobošíková (Suverenita)595
9.Táňa Fischerová (nezávislá)555
10.Vladimír Franz (nezávislý)345
11.Zuzana Roithová (KDU-ČSL)344
12.Klára Samková (nezávislá)221
13.Ladislav Jakl (SSO)111


Váš názor
  • Dienstbier
    18.11.2012 14:20

    Pro mne je jediný přijatelný kandidát v první čtyřce Jiří Dienstbier. A volit někoho z těch ostatních je vyhozený hlas.
    jirio
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data