Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Japonsko zasáhlo zemětřesení, jádro odolalo. Nákupy jenu a propad futures se zklidnily po slabší tsunami, varování zůstává

    Japonsko zasáhlo zemětřesení, jádro odolalo. Nákupy jenu a propad futures se zklidnily po slabší tsunami, varování zůstává

    07.12.2012 12:14, aktualizováno: 7.12. 14:43
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Aktualizováno

    Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení na mořském dně o síle 7,3 stupně Richterovy škály. Úřady následně vydaly varování před tsunami, které bylo po doražení zhruba metrové vlny na pobřeží odvoláno. Zůstává ale varování před dalšími otřesy kolem intenzity 6 stupnů Richterovy stupnice v nadcházejících týdnech. Futures na japonské akcie po události oslabily, u indexu Nikkei indikovaly až -0,9 %.

    Na hlavní otřes přesahující 7 stupňů Richterovy stupnice dle japonských úřadů navázaly další tři o síle 5,3 st., 4,3 st. a 5,5 st. Richterovy škály. Centrum bylo zhruba 250 kilometrů jihovýchodně od pobřeží v hloubce kolem 36 kilometrů. Patrné ale otřesy byly až v metropoli Tokiu, která je vzdálena 460 km.

    Japonské úřady dnešní otřesy považují za doznívání loňské katastrofy, kdy zemětřesení dosáhlo 9 stupňů R. š. a vedlo k havárii jaderné elektrárny Fukušima, která následně vedla k přehodnocování jaderné energetiky po světě a rozhodnutí Německa odejít od jádra do roku 2022. Dnes provozovatel jaderných zdrojů TEPCO uvedl, že nebyly dnešními otřesy nijak zasaženy.

    Zprávy o zemětřesení vedly k nákupům japonského jenu, který posílil vůči 14 z 16 hlavních obchodovaných měn. „Vlna se uklidnila, když byla potvrzena nižší intenzita otřesů vůči tragickému zemětřesení z loňského roku,“ uvedl Marito Ueda z tokijské FX Prime Corp. 10leté a 30leté japonské dluhopisy snížily tržní výnos na minima od září. Dlaší měny v asijském regionu oslabují v čele s indickou rupií a malajsijským ringgitem.

    Region ochlazuje také čerstvá zpráva Asijské rozvojové banky o nižším očekávaném růstu tamních ekonomik. Rozvíjející se asijské ekonomiky mají růst letos o 6 %, v příštím roce o 6,6 % jihoasijské o 5,3 %. Indický HDP má za letošek vzrůst o 5,4 % (dřívější odhad 5,6 %), příští rok o 6,5 % (6,7 %). Čína má letos růst o 7,7 % a příští rok o 8,1 %.

    (Zdroj: Nikkei , ABC, Bloomberg, Reuters, CNBC, AFP)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y