Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanci nastavili platy soudců, zvedli i svoje mzdy

Poslanci nastavili platy soudců, zvedli i svoje mzdy

19.12.2012 8:28
Autor: mediafax

Sněmovna včera v režimu legislativní nouze schválila vládní návrh, který nastavuje platy soudců na 2,75násobku průměrné mzdy z nepodnikatelské sféry. Odhlasovali i pozměňovací návrh, kterým navýšili platy sobě samotným, podal ho Jan Čechlovský (ODS).

Původní vládní návrh, který se snažil vyřešit situaci, kdy by byli soudci a státní zástupci od ledna 2013 bez platů, obsahoval původně pouze ustanovení, které určovalo soudcovskou platovou základnu, a to ve výši 2,75násobku průměrného platu fyzických osob z nepodnikatelské sféry podle údajů Českého statistického úřadu za předminulý rok. Proti tomu se již na vládě ohradil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a své výhrady dnes zopakoval. Šlo mu o to, že nález Ústavního soudu nastavil platy obecných soudců na trojnásobek tohoto koeficientu a že nižší cifra je pořád soudně napadnutelná. Podpořil proto pozměňovací návrh poslankyně Jany Suché (LIDEM).

"Jen upozorňuji, že nebude-li schválen návrh paní poslankyně Suché, lze předpokládat žaloby ze strany soudů. Proto bych byl rád, aby trojnásobek prošel, protože by byl ústavně komfortnější a konečně by byl v této otázce klid," podotkl Blažek.

Jeho přání ani pozměňovací návrh nedošly sluchu poslanců, odsouhlasili výši 2,75násobku, přičemž poslanecké a senátorské platy mají zůstat zmraženy na částce zhruba 51 tisíc korun. Jenomže si zákonodárci stejně polepší, a to díky pozměňovacímu návrhu Jana Čechlovského z ODS. Ten přišel s tím, aby se nezúčtovatelné náhrady politiků sice danily, ale aby z nich zákonodárci neodváděli sociální a zdravotní pojištění. Týká se to například pracovních cest nebo diet.

"Aby bylo průzračně jasné, co pozměňovací návrh Čechlovského znamená: když ho poslanci schválí, zvýší si příjmy. To chci, aby bylo jasné. Kdo to schválí, ten si zvedl plat," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John před hlasováním.

Tento návrh sněmovnou prošel, notně k tomu přispěli poslanci ČSSD a KSČM, kteří se zdrželi hlasování a vůbec se nepřihlásili do systému. Tím podstatně snížili potřebný počet hlasů pro to, aby návrh prošel. Proti zvýšení poslaneckého platu se postavil například Petr Gazdík, Miroslav Kalousek (oba TOP 09) nebo Jiří Paroubek (NS-LEV 21), naopak pro zvedla ruku třeba vicepremiérka a ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) a celá ODS kromě sedmi nepřihlášených poslanců.

Snížení kvora okomentoval ministr financí Kalousek. "Zdvořile zdravím opozici, která posledně bombardovala vládu, že předložila varianty zákona a že to byl alibismus. Tentokrát jste se vy nealibisticky vypnuli ze systému. Konečně vím, co to je alibismus a co ne," řekl.


Váš názor
  • mzdy soudců a poslanců
    19.12.2012 10:52

    kdo čekal sebereflexi, nebo něco v podobném duchu , je blázen. Přece si nepodříznou vlastní větev . Plno keců a silných slov je jen před volbami- jakmile jsou u korýtka, skrupule jdou stranou.
    občan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Materials Inc (07/20 Q3, Aft-mkt)
Macy's Inc (07/20 Q2)
RWE AG (06/20 Q2)
thyssenkrupp AG (06/20 Q3)
6:00Carlsberg AS (06/20 Q2)
7:00Deutsche Telekom AG (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Celk. počet žádostí o dávky v nezam.
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.