Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Inflace v Německu stoupla v prosinci na 2,1 procenta

Inflace v Německu stoupla v prosinci na 2,1 procenta

02.01.2013 15:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Meziroční inflace v Německu stoupla v prosinci na 2,1 procenta z listopadových 1,9 procenta a překročila dvouprocentní hranici Evropské centrální banky. Hladina spotřebitelských cen stoupla proti předešlému měsíci o 0,9 procenta, zejména kvůli zdražení potravin a dovolených. V dnešní předběžné zprávě to sdělil německý statistický úřad. 

Výsledek překonal odhady ekonomů, kteří podle ankety agentury Reuters čekali v průměru zvýšení inflace na dvě procenta, meziměsíčně 0,8 %. Konsensus Bloomberg pak pracoval s úrovní 1,9 % meziročně a 0,7 % meziměsíčně. V listopadu inflace meziměsíčně klesla o 0,1 %, meziročně stoupla o 1,9 %.

"Za překvapivým růstem, který je na prosinec neobvykle vysoký, stály ceny potravin, oděvů a rekreačních pobytů," řekla analytička Commerzbank Ulrike Rondorfová. 

Německá inflace se během loňského roku pohybovala mírně pod a nad dvěma procenty a byla vyšší než ve většině ostatních zemí eurozóny. Inflaci v největší evropské ekonomice udržoval na relativně vysoké úrovni silný růst mezd s podporou přetrvávajícího ekonomického růstu. 

Předběžné údaje jsou založeny na zprávách ze šesti velkých spolkových zemí. Konečnou zprávu vydá úřad 15. ledna.

(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.01.2026
6:01Citi: Investoři míří za hranice USA. Rok 2026 má patřit širšímu portfoliu
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku
14:18Export elektřiny loni po letech vzrostl, přispěla vyšší výroba elektráren
13:23Trump tlačí na vydavatele kreditek, aby snížili úroky. Akcie bank klesají
12:34Tlak na Fed rozhýbal trhy: akcie klesají, zlato láká  
11:57Investory na úvod týdne vystrašil nový útok na Fed  
11:47Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky
10:47Zlato a stříbro jsou na nových rekordech
8:55Geopolitika opět na vrcholu agendy. Tlak na Fed oživuje sentiment „Prodávat Ameriku“, futures jsou v rudém  
8:45Rozbřesk: Inflace může klesnout na začátku roku hlouběji. Co na to sazby?
6:01OpenAI, Anthropic, SpaceX. Jak moc budou potenciální IPO pro investory atraktivní?
11.01.2026
16:36Goldman Sachs: Valuace říkají, jak moc se trh může pohnout. Nejsou ale katalyzátorem, který by takový pohyb vyvolával
9:37Víkendář: Změnilo by digitální euro fungování finančního systému?
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - CPI, y/y