Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jste provozovatel solární elektrárny? A už máte smlouvu na likvidaci elektroodpadu?

Jste provozovatel solární elektrárny? A už máte smlouvu na likvidaci elektroodpadu?

16.1.2013 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KSB

Dne 1. ledna 2013 nabyla účinnosti novela zákona o odpadech, která přiznala solárním panelům statut elektrozařízení. Zákon o odpadech obecně rozděluje elektrozařízení do 10 skupin. Solární panely byly zařazeny do skupiny č. 4, do které doposud patřila pouze spotřebitelská zařízení. A teď to zásadní. Tím, že solární panely nově požívají statut elektrozařízení, musí být odpad z těchto elektrozařízení likvidován v souladu s pravidly pro nakládání s takzvaným elektroodpadem. Tato pravidla uvedená v zákoně o odpadech jsou pro odpad ze solárních panelů účinná od 1. ledna 2013.

Povinnosti nejen pro solární parky

U solárních panelů uvedených na trh po 1. lednu 2013 je osobou odpovědnou za zajištění řádného nakládání s elektrodpadem výrobce daných panelů. U solárních panelů, které se na trhu objevily před tímto datem, je však takovou osobou provozovatel solární elektrárny, jejíž jsou solární panely součástí.

Pokud si přitom pod pojmem „solární elektrárna“ představujete pouze tzv. solární park, tedy obrovskou plochu plnou stovek a tisíců fotovoltaických panelů, jste na velkém omylu a v budoucnu vás může nemile zaskočit kontrola ze strany státních orgánů. Provozovatelem solární elektrárny pro účely nakládání s elektroodpadem je totiž každý držitel licence na výrobu elektřiny v energetickém zdroji, který vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Tedy i osoba, která má na střeše domu umístněny solární panely, které neslouží pouze pro ohřev vody. Výjimku s ohledem na dikci zákona o odpadech představují jen tzv. ostrovní energetické provozy, což jsou provozy, ve kterých není výroba elektřiny podmíněna předchozím vydáním příslušné energetické licence, neboť jejich energetické zdroje nejsou připojené do distribuční sítě.

Co zákon ukládá?

Do konce června tohoto roku je každý takový provozovatel solární elektrárny povinen uzavřít s provozovatelem kolektivního systému, který disponuje oprávněním nakládat elektroodpadem, speciální smlouvu. Jejím účelem má být – slovy zákona – „zajištění financování předání elektroodpadu ze solárních panelů ke zpracování, využití a odstranění“. To celé pak má být zajištěno formou „rovnoměrných dílčích plateb příspěvků“ hrazených minimálně jednou ročně, a to počínaje od 1. ledna 2014.

Laicky řečeno, každý provozovatel solární elektrárny je povinen „spořit“ na okamžik, kdy jím provozovaná elektrárna bude již odstavená a bude nutné zajistit, aby látky nebezpečné pro životní prostředí, jež jsou obsažené ve fotovoltaických panelech, byly řádně a „environmentálně přátelsky“ zlikvidovány. Výši příspěvků určí každý kolektivní systém, a to zejména v závislosti na hmotnosti a složení solárních panelů.

Padesátimilionová pokuta

Porušení nových povinností podle zákona o odpadech bude znamenat správní delikt se všemi důsledky z toho plynoucími. Jedním z nich může být pokuta uložená Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), jejíž výše může dosahovat až drakonických 50 000 000 Kč. To se týká v zásadě jakéhokoli provozovatele, teoreticky například i toho, kdo má dva fotovoltaické panely na střeše skautské klubovny.

Nezbývá tedy než zkontrolovat, zda – třeba i jen čirou náhodou – nejste držiteli licence na výrobu elektřiny v solárním energetickém zdroji. Takových osob má být totiž v České republice odhadem více než 13 tisíc. Pokud příslušnou licenci máte, je nejvyšší čas konat. Jak říká klasik, čert a ČIŽP nikdy nespí…

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data