Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jste provozovatel solární elektrárny? A už máte smlouvu na likvidaci elektroodpadu?

Jste provozovatel solární elektrárny? A už máte smlouvu na likvidaci elektroodpadu?

16.01.2013 5:30
Autor: Tomáš Sequens, KŠB

Dne 1. ledna 2013 nabyla účinnosti novela zákona o odpadech, která přiznala solárním panelům statut elektrozařízení. Zákon o odpadech obecně rozděluje elektrozařízení do 10 skupin. Solární panely byly zařazeny do skupiny č. 4, do které doposud patřila pouze spotřebitelská zařízení. A teď to zásadní. Tím, že solární panely nově požívají statut elektrozařízení, musí být odpad z těchto elektrozařízení likvidován v souladu s pravidly pro nakládání s takzvaným elektroodpadem. Tato pravidla uvedená v zákoně o odpadech jsou pro odpad ze solárních panelů účinná od 1. ledna 2013.

Povinnosti nejen pro solární parky

U solárních panelů uvedených na trh po 1. lednu 2013 je osobou odpovědnou za zajištění řádného nakládání s elektrodpadem výrobce daných panelů. U solárních panelů, které se na trhu objevily před tímto datem, je však takovou osobou provozovatel solární elektrárny, jejíž jsou solární panely součástí.

Pokud si přitom pod pojmem „solární elektrárna“ představujete pouze tzv. solární park, tedy obrovskou plochu plnou stovek a tisíců fotovoltaických panelů, jste na velkém omylu a v budoucnu vás může nemile zaskočit kontrola ze strany státních orgánů. Provozovatelem solární elektrárny pro účely nakládání s elektroodpadem je totiž každý držitel licence na výrobu elektřiny v energetickém zdroji, který vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Tedy i osoba, která má na střeše domu umístněny solární panely, které neslouží pouze pro ohřev vody. Výjimku s ohledem na dikci zákona o odpadech představují jen tzv. ostrovní energetické provozy, což jsou provozy, ve kterých není výroba elektřiny podmíněna předchozím vydáním příslušné energetické licence, neboť jejich energetické zdroje nejsou připojené do distribuční sítě.

Co zákon ukládá?

Do konce června tohoto roku je každý takový provozovatel solární elektrárny povinen uzavřít s provozovatelem kolektivního systému, který disponuje oprávněním nakládat elektroodpadem, speciální smlouvu. Jejím účelem má být – slovy zákona – „zajištění financování předání elektroodpadu ze solárních panelů ke zpracování, využití a odstranění“. To celé pak má být zajištěno formou „rovnoměrných dílčích plateb příspěvků“ hrazených minimálně jednou ročně, a to počínaje od 1. ledna 2014.

Laicky řečeno, každý provozovatel solární elektrárny je povinen „spořit“ na okamžik, kdy jím provozovaná elektrárna bude již odstavená a bude nutné zajistit, aby látky nebezpečné pro životní prostředí, jež jsou obsažené ve fotovoltaických panelech, byly řádně a „environmentálně přátelsky“ zlikvidovány. Výši příspěvků určí každý kolektivní systém, a to zejména v závislosti na hmotnosti a složení solárních panelů.

Padesátimilionová pokuta

Porušení nových povinností podle zákona o odpadech bude znamenat správní delikt se všemi důsledky z toho plynoucími. Jedním z nich může být pokuta uložená Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP), jejíž výše může dosahovat až drakonických 50 000 000 Kč. To se týká v zásadě jakéhokoli provozovatele, teoreticky například i toho, kdo má dva fotovoltaické panely na střeše skautské klubovny.

Nezbývá tedy než zkontrolovat, zda – třeba i jen čirou náhodou – nejste držiteli licence na výrobu elektřiny v solárním energetickém zdroji. Takových osob má být totiž v České republice odhadem více než 13 tisíc. Pokud příslušnou licenci máte, je nejvyšší čas konat. Jak říká klasik, čert a ČIŽP nikdy nespí…

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.09.2021
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
  AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
  FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
  14:30USA - Počet nově zahájených staveb