Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejhorší ředitelé v minulém roce

Nejhorší ředitelé v minulém roce

23.1.2013 11:48
Autor: Redakce, Patria Online

Jací byli absolutně nejhorší ředitelé společností v minulém roce? Sydney Finkelstein, profesor na Tuck School of Business a autor řady knih zabývajících se tématikou managementu, sestavil jejich žebříček. Na prvním místě stojí Brian Dunn, který v dubnu odstoupil z postu generálního ředitele společnosti Best Buy (15,39 USD, 3,43%). Stalo se tak poté, co se na veřejnost dostaly informace o jeho vztahu k mnohem mladší podřízené. To ale není důvodem pro jeho zařazení na tento seznam. Tím je klesající cena akcií společnosti, propad tržeb a podílu na trhu a odkupy akcií ve výši 6,4 miliard dolarů, které neměly žádné opodstatnění.

Na druhém místě se nachází Aubrey McClendon z Chesapeake (18,73 USD, 5,11%) Energy, který měl podle všeho problémy s oddělováním svých a firemních financí. Podle Reuters si proti svému podílu na aktivech firmy půjčil 1,1 miliardy dolarů, zároveň spravoval hedge fond a aktiva ve výši 200 milionů dolarů. Tento fond se zaměřoval na investice do energetiky bez ohledu na evidentní konflikt zájmů. K tomu přidejme používání firemního letadla a zaměstnanců firmy k osobním účelům.

Na třetím místě figuruje Andrea Jung, která v dubnu odešla z postu ředitele společnosti Avon (16,56 USD, 3,69%). Ta nebyla schopna vyřešit provozní problémy firmy a k tomu odmítla nabídku na převzetí od firmy Coty. Ta dosahovala výše 10,7 miliard dolarů a dnes je jasné, že po ní měl Avon skočit. Od roku 2004 klesla kapitalizace této společnosti z 21 miliard dolarů na 6 miliard dolarů.

Další v řadě nejhorších ředitelů je Mark Pincus ze společnosti Zynga (2,42 USD, -1,22%). Její akcie letos klesly o 75 % a odcházejí z ní ti nejlepší manažeři. Pincus má výborné vzdělání – studoval na Whartonu a Harvardu. I tak se ale dopustil několika základních chyb. Jednou z nich je příliš velké provázání jeho firmy se společností Facebook (30,73 USD, 3,60%). A ani nevykazuje příliš vysokou důvěru ve svou společnost, protože ihned jak mohl, prodal po IPO 16 milionů jejích akcií.

Pátým v řadě je Rodrigo Rato, který odstoupil z čela vedení španělské banky Bankia. Jde o jednoho z bývalých ministrů financí, působil i v MMF. Nyní je vyšetřován kvůli údajným podvodům a zpronevěře související s problémy banky a její záchranou ze strany španělské vlády.

Na seznam se mohli lehce dostat ještě dva ředitelé - Mark Zuckerberg z Facebooku a Andrew Mason z Grouponu. Problémem toho prvního je jeho obrovské ego a oba zmínění trpí svou nevyspělostí. Akcie jejich společností pak znají jen jeden směr a není to ten správný. Podle Finkelsteina nelze věřit, že mají dostatečné schopnosti na vedení velké obchodované firmy.

(Zdroj: Businessweek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Facebook
    23.1.2013 12:19

    Myslím, že Mr. Zuckerberg potrestal po zásluze každého, kdo si jejich akcie koupil. A kdo mu věřil, jistě nemůže být překvapen tím, jaký Z. je.
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data