Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal kvůli poptávce pozastavil výrobu v další ocelárně, tentokrát ve Varšavě

ArcelorMittal kvůli poptávce pozastavil výrobu v další ocelárně, tentokrát ve Varšavě

31.01.2013 12:44
Autor: ČTK

Největší světový výrobce oceli, společnost ArcelorMittal (13,1 EUR, -0,96%), dočasně zastavil výrobu v ocelárně a válcovně ve Varšavě. Firmu k tomuto rozhodnutí vede slabá poptávka a management upozornil, že polský průmysl už několik měsíců strádá. Poptávka vázne hlavně u ocelových výztuží, které se používají ve stavebnictví

"Tuto situaci způsobily především nezákonné praktiky při obchodování s ocelí v Polsku, a také podvody s daní z přidané hodnoty u výztuží, které se do Polska dovážejí z jiných zemí," uvedla firma, která působí na mnoha evropských trzích včetně České republiky. 

Polské stavebnictví se potýká s těžkými časy a několik velkých stavebních firem teď má co dělat, aby se vyhnulo bankrotu. Do nepříznivé finanční situace se dostaly kvůli zakázkám na stavbu silnic, což se pro ně ukázalo jako velmi ztrátové. Developeři také zjistili, že klesá poptávka po nových bytech. 


 Arcelor uvedl, že ocelárnu ve Varšavě zavře zatím na devět dnů, válcovnu na 11 dnů. V obou případech podle agentury Reuters odstávka začala v úterý 29. ledna. 

Firma kvůli slábnoucí poptávce po výrobcích z oceli omezila výrobu už ve více závodech v Evropě. Jen za loňský rok se poptávka v Evropě snížila o osm až devět procent. Minulý týden podnik oznámil, že zavře ocelárnu v belgickém Lutychu a v plánu má zavřít i dvě vysoké pece ve Francii, které už jsou mimo provoz. 

Šéf Arceloru ale před nedávnem poznamenal, že na letošní rok čeká růst globální poptávky po oceli o dvě až tři procenta. Zaslouží se o to hlavně růst americké ekonomiky a příznivější vyhlídky mladých tržních ekonomik. V Evropě má poptávku zůstat zhruba na loňské úrovni.


Čtěte více:

ArcelorMittal zavře kvůli nedostatku zakázek koksárnu v Belgii. Provoz v Ostravské huti omezen po požáru
29.01.2013 16:53
Největší světový výrobce oceli, společnost ArcelorMittal (12,87 EUR, -...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.03.2026
17:35PODCAST Týdenní výhled: Ropa zdražuje, trhy začínají brát íránskou válku vážně  
17:09Sektorové valuační extrémy - průmyslová renesance, finanční úpadek
15:52Ropa může i po skokovém růstu ceny ještě dál výrazně zdražit
15:05ON-LINE: Ropa nad 100 dolary, Saúdská Arábie už snižuje produkci
15:03Yardeni zvýšil pravděpodobnost tržního kolapsu na 35 procent. Čeká nás turbulentní období  
14:45Zastropování důchodového věku bude stát stovky miliard. Výdaje vyskočí po roce 2030
12:36Trhy se smiřují s drahou ropou po delší dobu. Začátek týdne je výrazně červený  
10:56Optimismus mizí. Trhy naceňují dlouhou válku a stagflaci  
10:53Nezaměstnanost v únoru vzrostla na 5,2 procenta, přibylo volných míst
9:27Ceny ropy kvůli eskalaci války na Blízkém východě stouply nad 100 dolarů
8:56Rozbřesk: Ekonomické dopady íránského konfliktu přinášejí inflační šok a posilují dolar
8:54Írán má nového vůdce. Nahoru vystřelila ropa i evropský plyn, futures hluboko v červeném  
6:09Akciová rotace do staré ekonomiky a k „reálným lidem“
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
10:00CZ - Nezaměstnanost