Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ArcelorMittal zavře kvůli nedostatku zakázek koksárnu v Belgii. Provoz v Ostravské huti omezen po požáru

ArcelorMittal zavře kvůli nedostatku zakázek koksárnu v Belgii. Provoz v Ostravské huti omezen po požáru

29.01.2013 16:53
Autor: ČTK

Největší světový výrobce oceli, společnost ArcelorMittal (12,87 EUR, -1,82%), zavře v Belgii koksárnu a šest dalších provozů. V ohrožení je až 1300 pracovních míst a zaměstnanci už se proti plánu firmy začali bouřit. Management uvedl, že musí reagovat na propad světové poptávky po oceli a na nadvýrobu. 

Rozhodnutí omezit výrobu se týká východního Lutychu, kde má ocelářství asi dvousetletou tradici. Šéf tamní pobočky Bernard Dehut řekl, že kvůli nedostatku zakázek a přetrvávajícím hospodářským potížím v Evropě je více než jasné, že je třeba učinit další opatření. 

Až firma zavře koksárnu, bude provozovat pět provozů na výrobu oceli. V nich bude podle agentury AP zaměstnávat zhruba 800 lidí. 

Odborový svaz FGTB uvedl, že pokud Arcelor své záměry plně prosadí, bude v odvětví výroby oceli pracovat jen asi 900 lidí. V minulosti se přitom kolem Lutychu soustředila právě výroba oceli a v 70. letech zaměstnávala více než 30.000 lidí. Do roku 2005 se celkový počet zaměstnanců snížil asi na 5000.

Kvůli požáru je v ArcelorMittal Ostrava omezena výroba

Kvůli pondělnímu požáru třídírny rudy je v ostravské huti ArcelorMittal (AMO) omezena výroba. Mimo provoz je severní část podniku, takzvaná aglomerace. ČTK o tom informovala mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková. 

"Aglomerace Sever nebyla požárem zasažena, v současné době je ale mimo provoz, protože nefunguje přísun rudy," uvedla mluvčí. Výroba podle ní byla omezena přibližně o polovinu. "Nyní zajišťujeme nákup aglomerátu tak, abychom splnili veškeré zakázky," uvedla mluvčí. 

Na dopravníkových pásech v třídírně rudy začalo hořet v úterý okolo 09:00, pak od pásů chytla budova třídírny. Hasiči požár dostali pod kontrolu kolem poledne, ale dohašovali ho až do večera. Nikdo nebyl při požáru zraněn, pět lidí z budovy evakuovali hasiči. 

Příčiny požáru hledají vyšetřovatelé policie i hasičů. Jakou škodu oheň způsobil, zatím podle Černé Dvořákové nelze odhadnout. "Zjišťování škod teprve nyní probíhá," uvedla. Hasičský záchranný sbor na svých internetových stránkách uvedl jako předběžnou výši škody jeden milion korun.  Mluvčí AMO doplnila, že podle informací hasičského sboru nehořely žádné nebezpečné látky, takže ani nebylo ohroženo životní prostředí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2025
17:48Evropa mířící do učebnicové rovnováhy, Fed rezignuje na inflační cíl?
17:15EU zvyšuje limit úvěrů EIB na 100 miliard eur, posílí obranný průmysl
16:50ArcelorMittal ruší plán na výrobu ekologické ocele v Německu kvůli drahé energii
16:45Akciové trhy rostou navzdory konfliktu Izraele a Íránu  
16:10Meta zvyšuje sázky na budoucnost AI. Investoři zvažují, kam až mohou její akcie růst
14:37TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady konané 20. června 2025
14:19Evropským akciím stále ještě nedošel dech, domnívají se stratégové z Wall Street
14:03Akcie Eutelsatu prudce rostou po zprávě, že francouzská vláda ve firmě navýší svůj podíl
13:19České Radiokomunikace se začaly ucházet o projekt evropské AI gigafactory
12:22Perly týdne: Eisman o jednom hlavním riziku, Taleb o zlatu a vývoji v ekonomice
12:18Zahraniční dluh ČR v prvním čtvrtletí vzrostl o 31,9 mld. Kč na 5,303 bilionu Kč
12:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam řádné valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
11:57Rýže za dvojnásobek. Japonská inflace žene centrální banku k akci
10:47Vzdal řetězec Temu boj o americký trh? Tržby nadále klesají, zatímco konkurence roste
10:31Čistý zisk Metrostavu v loňském roce vzrostl o 53 procent na 1,7 miliardy korun
9:09Rozbřesk: Další eskalace íránského konfliktu, jaké mohou být dopady do inflace?
8:52Trump zvažuje útok na Írán, eurozóna zpomaluje a futures se drží v zeleném  
6:01Švýcarská národní banka trestá přebytečné rezervy. Chce tak podpořit aktivitu na finančním trhu
19.06.2025
17:52Scénář Natixisu: Spojené státy ke stagflačnější ekonomice, Evropa na svém potenicálu a ČR u 2 % růstu
17:18Fed nepotěšil Trumpa, evropské akcie klesají a napětí na Blízkém východě roste

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:30USA - Index filadelfského Fedu