Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobní ceny v eurozóně v prosinci klesly o 0,2 procenta

Výrobní ceny v eurozóně v prosinci klesly o 0,2 procenta

04.02.2013 12:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Výrobní ceny v eurozóně v prosinci proti listopadu klesly o 0,2 procenta. To je druhý měsíční pokles v řadě, který v zásadě odráží vývoj spotřebitelské inflace. Ve stejném rozsahu, tedy o 0,2 procenta, se výrobní ceny podle statistického úřadu Eurostat snížily i v listopadu. Vývoj je v souladu s očekáváním analytiků.

Inflace výrobních cen měří vývoj cenové hladiny na úrovni výrobců. Tedy pohyb cen zboží a služeb ve fázi, než vstoupí do maloobchodní sítě, kde si je mohou koupit spotřebitelé. Pokles cen za prosinec je v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters. 

Vývoj inflace naznačuje, že Evropská centrální banka (ECB) má prostor ke snížení úrokových sazeb. Část analytiků nevylučuje, že ECB úroky během letoška sníží. Nejbližší zasedání ECB je tento čtvrtek, kde se očekává, že základní úrok zůstane na historickém minimu 0,75 procenta. 

ECB si teď může dovolit čekat, neboť čerstvá statistika ukazuje, že eurozóna je relativně stabilizovaná a některé makroekonomické parametry se dokonce zlepšují. Komerční banky navíc avizovaly, že v předstihu ECB vrátí až překvapivě vysoký objem levných úvěrů. 

Meziročně byly výrobní ceny v eurozóně v prosinci vyšší o 2,1 procenta. To je zhruba stejné tempo růstu jako u spotřebitelské inflace, která v lednu meziročně vzrostla o dvě procenta. Cenová hladina je tedy nyní velmi blízko cíli ECB, která chce mít inflaci těsně pod dvěma procenty.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y