Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řekové prožívají tuhou zimu. Bez topení

Řekové prožívají tuhou zimu. Bez topení

8.2.2013 18:26
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Pět let recese, každý čtvrtý bez práce a konec dluhové krize v nedohlednu. Řecko na tom není zrovna nejlépe. A nešetří ho ani počasí. I když se země nachází v teplejším podnebním pásmu, teploty v zimě místy klesají pod bod mrazu. Atény v lednu dokonce zažily vzácnou chumelenici, což většina obyvatel hlavního města s přílišným nadšením nepřivítala. Prudký nárůst cen paliv totiž v řadě domácností činí z vytápění nedosažitelný luxus.

Vláda loni na topný olej, hlavní zdroj tepla ve většině domů, uvalila výrazně vyšší spotřební daň, aby tak omezila pančování benzínu a zvýšila příjmy prázdné státní pokladně. Cena oleje ve výsledku vystřelila o 40 % výš. Krom nižších mezd, penzí a podpor v nezaměstnanosti se tak Řekové musí vypořádat i s „ruskou zimou“.

Lidé chodí doma navlečení ve svetrech a bundách. „Někteří pláčou, jiní nadávají. Nemoci si zatopit - něco takového jsem ještě nezažil, tvrdí pětasedmdesátiletý Eleni Daneel, který z měsíčního platu 400 eur podporuje nezaměstnané děti. „Proč nemůžeme žít důstojně?“ ptá se, i když odpověď asi nečeká.

Efekt vyšší daně pro státní pokladnu nakonec pravděpodobně pozitivní byl, i když spotřeba topného oleje v zemi klesla o 70 %. Z původních 73 milionů eur zvládla řecká vláda zvýšit výběr na 120 milionů. Výrazně však zaostala za cílem 277 milionů eur.

O snížení sazby ministr financí neuvažuje, jelikož by se vrátil předchozí problém, a to sice přimíchávání levného topného oleje do benzínu, který se pak prodává na čerpacích stanicích. Příspěvek na topení, který vláda zavedla pro chudé, se minul účinkem, hlavně v činžovních domech. Domácnosti s nárokem na příspěvek se totiž často nedokážou domluvit s ostatními nájemníky na společném nákupu oleje pro celou budovu.

Mnoho větších obytných domů nezapnulo systém ústředního vytápění. Podle šéfa aténské asociace správců domů Jorgose Giortase letos topný olej nenakoupilo 95 % činžovních domů a úspornou variantu zvolily i desítky kancelářských objektů. Ušetří tak 2600 eur měsíčně. „Tohle je první zima po 32 letech, kdy jsme nezapnuli topení,“ tvrdí Giortas. Právníci a účetní sedí v práci v kabátech, nebo používají klimatizaci.

Řada domácností zvolila nejtradičnější náhradní řešení a pro otep jezdí na venkov do lesa. Nelegálně. Atény se často halí do oblaků šedého dýmu a večer je ve vzduchu cítit popel. Vytápění topným olejem stojí pětkrát víc, i když si lidé dřevo koupí.

V lesích kolem hlavního města jsou organizovány pravidelné hlídky, které mají odrazovat lidi porážející stromy na černo. Patroly nemají právo nikoho zadržet a při střetech občas dochází na nože a střelné zbraně. „Je tu prostě taková bída, mizérie a nezaměstnanost,“ říká jeden ze strážců lesa.

(Zdroje: AP, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    9.2.2013 19:32

    Tam už prej krize skončila.To co se děje?
    ....
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data