Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf KB Bonnet: Přijdou velké akvizice, u kterých chceme být. Část malých bank opustí trh

Šéf KB Bonnet: Přijdou velké akvizice, u kterých chceme být. Část malých bank opustí trh

14.02.2013 12:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

V tuzemsku přijdou velké transakce, zejména v energetice, u kterých Komerční banka jako partner pro financování chce být. Její šéf Henri Bonnet věří, že i v letošním roce banka poroste nad průměrem trhu a očekává, že některé malé banky mohou kvůli problémům trh již letos opustit. Ekonomika dle šéfa KB ukáže první známky oživení ve druhém čtvrtletí, uvedl v rozhovoru pro HN.

Optimismus Komerční banky ohledně růstu úvěrového trhu v prostředí nízkých sazeb a utlumené ekonomiky dle CEO Bonneta plyne mimo jiné o očekávání velkých akvizic na trhu. „Letos by se mělo odehrát několik transakcí, zejména v energetickém odvětví, a my věříme, že se na nich budeme podílet,“ uvedl Bonnet pro HN. Banka chce také větší podíl na hypotečním trhu a prostor k růstu vidí v exportním financování. Investovat chce KB letos zejména do inovací, nových platebních metod, například mobilních plateb, uvedl Bonnet v HN.

Se sázkou na růst hypotečního trhu souvisí mediálně přetřásaný tlak klientů na konec poplatků za úvěrové účty. Bonnet v HN uvedl, že banka zaznamenala, že klienti u jednoduchých hypoték nechtějí poplatky a takový produkt podpořila. Zůstávají na produktech sofistikovanější, například Flexibilní hypotéce s nabídkou změny výše splátky, mimořádné splátky či přerušení splácení. Bonnet předpokládá, že k celkovému snížení příjmů z poplatků v bance v této souvislosti nedojde. Cestu promítnutí zrušení poplatku do vyšších sazeb hypoték, čímž straší některé banky, odmítl. „Konkurence je silná a my bychom se tím dostali mimo hru,“ uvedl napřímo Bonnet.

Rekordní čistý zisk při nikoli rekordní dividendě Bonnet vysvětlil potřebou „udržovat dostatečnou kapitálovou přiměřenost kvůli budoucím změnám regulace“. Své sehrává také ekonomika. Komerční banka dle Bonneta očekává první znaky oživení české ekonomiky ve druhém čtvrtletí roku a optimismus opírá mimo jiné o to, že ekonomická nálada v Německu, vyjádřená indexem ZEW, se v poslední době zlepšuje.

Šéf Komerční banky v rozhovoru připustil, že problémy na obtížném trhu některé malé banky nemusejí vydýchat a již letos mohou učinit rozhodnutí český trh opustit. Dva roky zpět koupila Komerční banka od Commerzbank privátní bankovnictví. „Dokážu si představit, že něco podobného se v budoucnosti může opakovat,“ uvedl Bonnet. Na adresu nízkonákladových bank na českém trhu pak šéf Komerční banky pro HN uvedl: „Nebudu jmenovat, ale jedna z nich má dobrý obchodní model, protože je součástí finanční skupiny. U těch ostatních by mě dost zajímalo, s jakým obchodním modelem na český trh vstoupily a jak to teď vypadá s jejich ziskem.“

Celoroční výsledky Komerční banky potvrdily podzimní slova šéfa Komerční banky Bonneta v rozhovoru pro Patria.cz, kde uvedl, že v nadcházejících měsících nečeká zásadní zhoršení situace v žádném z klientských segmentů. Také u dividendové politiky tehdy mluvil o opatrnějším 60% výplatním poměru z čistého zisku jako vhodném poměru mezi silnou kapitálovou vybaveností a financováním rozvoje banky.


(Zdroj: HN, Komerční banka, Patria, Bloomberg)


Čtěte více:

CEO KB Bonnet pro Patria.cz po silné polovině roku: Příští měsíce slabší nečekám. Krize žádá kreativní řešení
06.09.2012 8:00
V nadcházejících měsících neočekáváme zásadní zhoršení situace v žádné...
Šéf KB Bonnet: Vyplácet budeme dál až 70 procent zisku, ČR snad součástí bankovní unie nebude
13.09.2012 11:25
Komerční banka má potenciál ve střednědobém horizontu nadále vyplácet ...
Čejka (KB): Prodáme italský dluh, už není bez rizika. Čekáme růst úrokového výnosu i úvěrů
13.02.2013 16:09
Komerční banka zvažuje prodej části italských dluhopisů a výměnu v por...
Komerční banka - Výhled mírně vylepšen (změna cílové ceny)
14.02.2013 11:32
Komerční banka diskutovala s analytiky výsledky za 4Q12/FY12 a výhled ...

Váš názor
  • nebudu jmenovat
    07.05.2013 8:42

    .... i ten filuta jeden!
    jado
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data