Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Erste: Vrátíme se k výplatě až 30 % zisku dividendou. Na celkový obrat v CEE je ještě brzy

Šéf Erste: Vrátíme se k výplatě až 30 % zisku dividendou. Na celkový obrat v CEE je ještě brzy

28.02.2013 12:47, aktualizováno: 28.2. 16:26
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Na to, abychom hovořili o celkovém obratu v regionu střední a východní Evropy, ještě nenastal čas, stejně jako v tuto chvíli kvůli ocenění není vhodná doba ke vstupu na polský trh, uvedl v komentáři k celoročním výsledkům banky šéf jejího představenstva Andreas Treichl. Zisk v Maďarsku by podle něj letos byl příjemným překvapením, které nevyloučil. Banka je podle něj kapitalizována natolik, aby kdykoli mohla splatit státní pomoc.

Jako spíše optimistické vyznívá proti pohledu Andrease Treichla očekávání trhu, který počítá pro letošek s poklesem úvěrových ztrát o 18 %. Právě toto číslo je průměrným odhadem analytiků. „Bylo by to potěšující,“ uvedl Treichl. Samotná skupina Erste uvedla, že v roce 2013 očekává pokles nákladů rizik dvouciferným tempem v čele s poklesem v Rumunsku. Rumunská banka BCR by se dle výhled skupiny měla v letošním roce vrátit k ziskovosti. Za celý rok 2012 vykázala BCR ztrátu 1,23 mld. leva po zisku 68 mil. leva za rok 2011. Rezervy na špatné úvěry loni dosáhly v BCR 3,62 mld. leva (2,15 mld. leva za 2011). Špatné úvěry loni u BCR tvořily 26,7 % celkových, celková aktiva banky loni klesla meziročně o 4,5 % na 73,3 mld. leva.

U podnikání v Maďarsku šéf Erste ještě pro letošní rok očekává ztrátu. Nevyloučil, že celoroční výsledek na trhu může skončit i v zisku, ale uvedl, že „by to bylo příjemným překvapením“.

„Celkové podmínky ve střední a východní Evropě se mírně zlepšily, ne ale mnoho. Zlepšení není natolik silné, aby vedlo k přesvědčivému oživení poptávky po úvěrech. Zatím do blízké budoucnosti nehledíme s očekáváním zásadního obratu,“ zní od Treichla. Opravdu významné oživení na úvěrové straně čeká později v roce 2013 až v roce 2014.

Kapitálová vybavenost banky se dle Treichla v uplynulém roce významně zlepšila a banka je dle slov CEO při úrovni své kapitalizace schopna kdykoli splatit státní pomoc. Šéf Erste poznamenal, že „banka neusiluje o pozici nejlépe kapitalizované banky v Evropě“. Připomeňme, že banka využila možnost předčasného splacení 3leté likvidity, dodané v rámci LTRO tendrů ECB v prosinci 2011 a únoru 2012. Splatila celkem 4,0 miliardy eur. Jádrový Tier 1 ukazatel vzrostl na konci roku 2012 na 9,6 % rizikově vážených aktiv (RWA) z úrovně 7,8 % na konci roku 2011. Tehdy banka vyčlenila státní pomoc a další formy kapitálu, které nejsou uznávány regulátorem, jako regulérní složka ukazatele kapitálové vybavenosti. Treichl uvedl, že nyní vnímá kapitálovou úroveň banky jako velmi dobrou.

Ze zisku roku 2012 obnovila Erste výplatu dividendy a navrhla 0,40 eur/akcie. Očekávání bylo nižší, na úrovni 0,35 eur/akcie. Šéf Erste Treichl uvedl, že očekává návrat banky k dividendovému výplatnímu poměru mezi 20 až 30 %. Výplatu dividendy Erste přerušila před rokem, ze zisku roku 2010 vyplatila 70 eurocentů na akcii. 


 
Treichl potvrdil, že Erste má nadále zájem o vstup na polský trh, který je pro ni nyní jediným klíčovým trhem CEE, na kterém není zastoupena. Treichl nicméně uvedl, že bezprostředně nyní není k akvizici vhodný čas jednak kvůli dluhové krizi v eurozóně a jednak s ohledem na aktuálně vysoké valuace polských bank, které vnímá jako nadhodnocené. „Polsko je jedním z jádrových trhů v regionu a jediným, na které nejsme přítomni. Když ale pohlédnu na ocenění našich vlastních akcií na trhu a ocenění polských bank, tak se domnívám, Polsko může v rovině našeho zájmu o něj zůstat ještě dlouhou dobu,“ uvedl ke svému pohledu na tržní ocenění polského bankovního sektoru Treichl. 

Erste stále odepisuje goodwill u rumunské banky BCR, kterou získala v roce 2006 na šestinásobku  book value. Treichl dnes uvedl, že relativní rozdíl ve valuaci Erste a polských bank je nyní širší, než kolik byl rozdíl mezi Erste a BCR v době její akvizice. P/BV u Erste vrcholil na úrovni 3,6 v roce 2006.

V Polsku je na prodej například 30% podíl v Alior Bank, který nabízí ve spolupráci s UBS její hlavní akcionář Carlo Tassara. Erste vedle Polska potvrdila zájem o srbskou divizi znárodněné rakouské banky Hypo Alpe-Adria-Bank, ale pokud bude nabídnuta s "odpovídajícím diskontem".

Vývoj jednotlivých trhů Erste v roce 2012:
001

Akcionářská struktura Erste ke konci roku 2012:
002 

(Zdroj: Erste, Bloomberg, grafy prezentace Erste)


Čtěte více:

Erste (+5 %) vykázala nižší ztrátu, vyplatí dividendu a splatila 4 mld. eur ECB
28.02.2013 8:15
Rakouská bankovní skupina Erste v posledním čtvrtletí roku 2012 vykáza...
Erste - Ztráta ve 4Q nižší, dividenda vyšší (komentář)
28.02.2013 11:11
Erste Bank dnes představila své výsledky za 4Q12 a celý loňský rok. Sp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y