Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Omezení pobídek do energií by ulevilo vládním rozpočtům

MMF: Omezení pobídek do energií by ulevilo vládním rozpočtům

28.03.2013 11:28
Autor: ČTK

Státní podpora pro výrobce energií je pro vlády drahá. Měly by ji omezit, aby tak ulevily státním rozpočtům a získaly peníze na investice do jiných oblastí veřejné sféry. Uvedli to včera experti Mezinárodního měnového fondu (MMF). V roce 2011 státní podpora energetického sektoru vlády na celém světě vyšly na 1,9 bilionu dolarů (38,3 bilionu Kč) a na globální ekonomice se tak podílela 2,5 procenty.

Subvence mají udržet ceny energií pro spotřebitele na nízké úrovni. MMF však tvrdí, že místo toho, aby spotřebitelům pomáhaly, brání vyšším investicím do infrastruktury nebo vzdělávání, což by představovalo přímější formu pomoci.

"Studie ukazuje, že v některých zemích se zátěž, kterou subvence do energií představují pro státní rozpočet, zvyšuje natolik, že rozpočtové deficity se stávají nezvladatelnými a ohrožují stabilitu ekonomiky," řekl dnes podle agentury AFP první náměstek šéfky MMF David Lipton.

Reforma poskytování pobídek by podle něj z dlouhodobého hlediska mohla podpořit ekonomický růst, protože by přispěla k účinnějšímu rozdělení zdrojů a investic do alternativních technologií.

MMF mimo jiné poukazuje na to, že subvence místo toho, aby pomáhaly chudým, pomáhají bohatým. Ti totiž spotřebují více energie a tak z nich mají větší užitek. V zemích s nízkými a středními příjmy těžilo 20 procent nejbohatších domácností z těchto pobídek šestkrát víc než nejchudších 20 procent, uvedl MMF. Na podporu výrobců energií nejvíc na celém světě vynaloží USA (502 miliard USD), následovány Čínou (279 miliard USD) a Ruskem (116 miliard USD), tvrdí MMF.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data